اعتراض دفتر آیت‌الله خامنه‌ای به انتشار زندگینامه رهبر ایران

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بر اساس گزارش‌ها، کتاب شرح اسم حاوی مطالب کمتر شنیده شده‌ای درباره آیت الله خامنه‌ای است

دفتر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که کتابی که درباره زندگی نامه او اخیرا توسط یک ناشر وابسته به وزارت اطلاعات منتشر شده، "به دلیل وجود اغلاط مختلف تاریخی و غیر تاریخی" مورد تایید نیست.

کتاب مورد اشاره دفتر آیت الله خامنه ای، "شرح اسم" نام دارد و به زندگی او از تولد تا سال ۱۳۵۷ می پردازد. نویسنده این کتاب هدایت الله بهبودی و ناشر آن موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی است که به وزارت اطلاعات وابسته است.

دفتر حفظ و نشر آثار رهبر ایران در اطلاعیه خود نویسنده کتاب شرح اسم را "متعهد و توانا" خوانده و از او تشکر کرده، اما از نویسندگان و ناشران خواسته از طریق هماهنگی با دفتر آیت الله خامنه ای آثار مربوط به او را منتشر کنند.

این اطلاعیه می گوید که کتاب شرح اسم، "بر اساس بررسی‌های کارشناسانه‌ متعدد به دلیل وجود اغلاط مختلف تاریخی و غیر تاریخی موفق به دریافت مجوز نشر از این مؤسسه" نشد.

اطلاعیه دفتر حفظ و نشر آثار رهبر ایران حدود ۱۰ روز پس از توزیع کتاب شرح اسم منتشر می شود.

وب سایت موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی وزارت اطلاعات درباره جمع آوری احتمالی این کتاب توضیحی نداده است.

این کتاب همزمان با آغاز نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد، اما در شامگاه روز نخست نمایشگاه، ناشر از ادامه فروش آن خودداری کرده بود.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی دلیل توقف عرضه این کتاب را "بررسی های بیشتر" توسط ناشر عنوان کرده بود.

انتشار تولیداتی همچون کتاب، فیلم و چاپ اسناد تاریخی درباره رهبران ایران بدون هماهنگی با دفتر او مرسوم نیست و حتی پس از گرفتن مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معمولا با اعتراض رسمی مواجه می شود.

Image caption در یکی از عکس‌های کتاب، آیت‌الله علی خامنه‌ای بدون ریش و سبیل دیده می‌شود

دفتر حفظ آثار آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی پس از درگذشت او با هدف نظارت بر آثار تولید شده و تایید اسناد مربوط تشکیل شد، اما با آغاز رهبری آیت الله خامنه ای در ۲۳ سال پیش، دومین رهبر جمهوری اسلامی هم دفتری با همین عنوان و هدف تاسیس کرد.

دفتر حفظ آثار آیت الله خامنه ای حساسیت ویژه ای به انتشار آثار درباره رهبر ایران دارد و انتشار هرگونه اظهار نظری درباره او معمولا با واکنش آن مواجه می شود.

در یکی از موارد اخیر دفتر آیت الله خامنه ای، گفته های یک محافظ پیشین رهبر ایران را در باره برنامه های روزانه آیت الله خامنه ای از جمله کوهنوردی و نحوه استراحت روزانه او را رد کرده بود.

رد مجوز کتاب شرح اسم تازه ترین واکنش دفتر حفظ آثار آیت الله خامنه ای به آثار منتشر شده درباره اوست.

انتشار این کتاب زمانی خبرساز شد که خبرگزاری ها عکس های کمتر دیده شده آیت الله خامنه ای را در این کتاب باز نشر کردند. یکی از این عکس ها مربوط به دوران زندانی بودن آیت الله خامنه ای پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ است.

در یکی از این عکس آیت الله خامنه ای بدون ریش و سبیل دیده می شود. بر اساس گزارش رسانه های ایران این کتاب نقل می کند که پس از تراشیده شدن ریش آیت الله خامنه ای در زندان توسط دستگاه اصلاح برقی، او خطاب به افسر نگهبان گفته است "الحمدالله مدت‌ها بود چانه ام را ندیده بودم که دیدم."

سایت موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی در معرفی کتاب "شرح اسم" نوشته است که "اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کرد که موقعیت کنونی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر این کار سایه نیفکند."

در این معرفی، "کمبود منابع، امساک برخی مراکز دست‌اندرکار، و پریشانی و پراکندگی اسناد موجود" از دشواری های نگارش این کتاب دانسته شده است.

کتاب شرح اسم در ٧٦٦ صفحه و با قیمت ۱۵ هزار تومان عرضه شده بود.