هند واردات نفت از ایران را ۱۱ درصد کاهش خواهد داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption فشار تحریم‌ها در بخش نفت ایران افزایش یافته است

یکی از معاونان وزارت نفت هند گفته است که آن کشور در سال مالی جاری (۲۰۱۲/۱۳) واردات نفت خام خود از ایران را یازده درصد کاهش خواهد داد.

بدین ترتیب کل واردات نفت هند از ایران ۱۵.۵ میلیون تن در سال یا به طور متوسط ۳۱۰،۰۰۰ بشکه در روز خواهد بود.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، هند در سال مالی گذشته ۱۷.۴۴ میلیون تن نفت از ایران وارد کرده بود که این میزان هم ۵.۷ درصد کمتر از سال پیش از آن بوده است.

ژاپن نیز با کاهش شدید واردات نفت از ایران (به میزان ۱۵ تا ۲۲ درصد)، توانسته است خود را از تحریمهای آمریکا معاف کند.

اتحادیه اروپا هم تحریمهای جداگانه ای بر واردات نفت از ایران اعمال کرده است.

دولت آمریکا از کشورهای ثالث خواسته که از ایران نفت نخرند و تهدید کرده است که در صورت ادامه روند فعلی واردات نفت خام از ایران، آنها را نیز تحت تحریم قرار دهد.

با این حال مقامات ایرانی می گویند که تلاشهای غرب برای تحریم صادرات نفت ایران بلا اثر بوده است.

آمریکا می خواهد که متحدانش را به کاهش واردات نفت از ایران تشویق کند تا از این طریق و با اعمال فشار سیاسی و اقتصادی، ایران را به تعلیق برنامه اتمی اش وادار کند.

آمریکا، ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته ای متهم می کند، اما ایران می گوید که برنامه هسته ای آن کشور صرفا در راستای تولید برق و رادیوایزوتوپهای دارویی مورد نیاز آن کشور است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با این که نزدیک به ده سال است در چهارچوب معاهده عدم تکثیر سلاحهای اتمی از مراکز هسته ای ایران بازدیدهای منظم به عمل می آورد، هنوز مستنداتی دال بر انحراف برنامه هسته ای ایران به سوی تولید سلاح اتمی دست نیافته است.

مطالب مرتبط