لغو غیرمنتظره حضور احمدی‌نژاد در مراسم بزرگداشت فردوسی

محمود احمدی نژاد در سفر به تاجیکستان حق نشر عکس FARS
Image caption حدود یک ماه و نیم پیش، اظهارات محمود احمدی نژاد راجع به فردوسی در تاجیکستان، با واکنش برخی شخصیت های محافظه کار مواجه شد

در حالی که از مدتی پیش اعلام شده بود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در مراسم بزرگداشت فردوسی در آرامگاه این شاعر ایرانی در توس شرکت خواهد کرد، خبرگزاری های ایران از منتفی شدن حضور او خبر داده اند.

خبرگزاری فارس روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) از قول مجتبی رجایی خراسانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نوشته است که برنامه امروز بزرگداشت فردوسی "به طور کامل لغو شده است".

آقای رجایی خراسانی بدون توضیح در مورد علت لغو این مراسم، گفته است که برنامه امروز، قرار بود با حضور "محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور و سفرای کشورهای جهان اسلامی و جمعی از اعضای هیات دولت برگزار شود".

با این حال، خبرگزاری ایرنا وابسته به دولت ایران، در گزارشی متفاوت، خبر برگزاری مراسم بزرگداشت فردوسی در توس "با حضور جمعی از سفرای کشورهای خارجی و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور" را مخابره کرده است.

ایرنا همچنین از "حضور استادان نقاله خوانی و علاقه مندان به شعر و ادب پارسی و سخنرانی برخی از آنان"، "اجراهایی از شاهنامه، قصه خوانی و نقالی" و "اجرای تک نوازی و دف نوازی استادان و موسیقی مقامی" در مراسم امروز خبر داده است.

خبرگزاری دولتی ایران دلیل عدم شرکت آقای احمدی نژاد در این مراسم را "شرایط جوی وبارش باران" ذکر کرده است.

خبرگزاری فارس در شرایطی لغو حضور آقای احمدی نژاد در مراسم بزرگداشت فردوسی را اعلام کرده که ساعت شش و ربع عصر دیروز به وقت تهران گزارش کرده بود که آقای احمدی نژاد قرار است "تا ساعاتی دیگر" در این مراسم حضور پیدا کند.

تجلیل خبرساز از فردوسی

حدود یک ماه و نیم پیش، اظهارات رئیس جمهور ایران در مورد فردوسی با واکنش برخی شخصیت های محافظه کار مواجه شده بود.

رئیس جمهور ایران در ابتدای فروردین گذشته، در جمع ایرانیان مقیم تاجیکستان گفته بود که فردوسی، شاعر ایرانی، "مکتب پیامبر اسلام را نجات داده است".

در پی این اظهارات، آیت‌الله‌ ناصر مکارم شیرازی بدون نام بردن از آقای احمدی نژاد، از "یک مسئول ارشد سیاسی کشور که فردوسی را منجی اسلام نامیده" به شدت انتقاد کرد و این اظهارات را "ظلم بزرگی" به روحانیونی دانست که در طول تاریخ "به دنبال حفظ مکتب اسلام و تشیع بوده اند و هستند".

این مرجع تقلید گفت: "برخی می‌گویند که هدف از مطرح کردن این حرف‌ها این است که با روحانیت مبارزه کنند و نقش آن را کم‌رنگ نمایند،‌ همچنین گفته می‌شود که هدفشان قرار دادن مکتب ایرانی در برابر نظام جمهوری اسلامی ایران است تا ما را از سایر کشورهای اسلامی جدا سازند."

تاکیدات اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد و سپس شخص او بر "مکتب ایرانی" در سال های گذشته، و به ویژه در طول دومین دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، انتقادات شدید عده ای از روحانیون محافظه کار را به دنبال داشته است.

انتقاد از بیان این اظهارات، تا به آنجا گسترش یافت که پافشاری رئیس دولت و همکارانش بر "مکتب ایرانی"، یکی از محورهای سوالات طرح شده از آقای احمدی نژاد در مجلس هشتم را تشکیل می داد.

آقای احمدی نژاد روز ۲۴ اسفند سال گذشته در هنگام حضور در مجلس برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان گفت: "به ما می‌گویند چرا می‌گویید ایران، پس چه بگوییم؛ حق اظهار نظر نداریم؟"

وی افزود: "چرا برای اعلام نظری این همه جار و جنحال شده؟ می‌گویند چرا گفته‌اید ایران، اگر نگوییم ایران پس چه بگوییم بگویم انگلیس، آمریکا؟ ما ایرانی هستیم."

برخی منتقدان دولت، هدف آقای احمدی نژاد و همکارانش از طرح موضوعاتی چون مکتب ایرانی را جلب افکار عمومی در رقابت با محافظه کاران سنتی دانسته اند که تاکید بر هویت ایرانی را نوعی تقابل با هویت اسلامی تلقی می کنند.

مطالب مرتبط