صدور حکم زندان برای پدر یکی از قربانیان اعتراضات انتخاباتی ایران

آرامگاه رامین رمضانی حق نشر عکس a
Image caption مهدی رمضانی پیشتر در هنگام حضور بر مزار فرزند خود در بهشت زهرا، دستگیر و زندانی شده بود

دادگاه انقلاب ایران مهدی رمضانی، پدر رامین رمضانی، یکی از کشته شدگان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را به سه سال حبس تعزیری محکوم کرد.

وبسایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) با انتشار این خبر نوشت: "این اولین بار است که پدر یکی از داغدیدگان حوادث پس از انتخابات به زندان محکوم می شود و این در حالی است که سرنوشت پرونده قتل فرزند وی همچنان در تعلیق و نامشخص است."

رامین رمضانی در روز ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ و در جریان راهپیمایی معترضان به نتایج اعلام شده دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران هدف شلیک گلوله قرار گرفت و در سن ۲۲ سالگی کشته شد.

او یکی از کسانی بود که در جریان تیراندازی به سوی راهپیمایان از سوی پایگاه بسیج واقع در تقاطع خیابان های آزادی و محمدعلی جناح تهران، جان خود را از دست داد. مقام های حکومت ایران، دلیل تیراندازی را مقابله با راهپیمایانی دانستند که قصد تصرف این پایگاه را داشته اند.

شورای تأمین استان تهران، به کشته شدن ۷ نفر و زخمی شدن ۲۹ نفر در جریان درگیری های این روز اذعان کرده است. هرچند رسانه‌های منتقد حکومت، تعداد کشته شده های روز ۲۵ خرداد را بیشتر از آمار اعلام شده از سوی دولت می دانند.

در فیلمی ویدیویی که بعد از این درگیری بر روی شبکه یوتیوب منتشر شد و در تعدادی از شبکه های تلویزیونی بین المللی نیز به نمایش درآمد، یک مأمور بسیجی دیده می شود که به سمت راهپیمایانی که در مقابل پایگاه بسیج جمع شده اند تیراندازی می کند.

پدر رامین رمضانی حدود یک سال و نیم پیش، در مصاحبه ای با سایت کلمه تاکید کرد: "من قاتل فرزندم را نه آن بسیجی، که کسی می دانم که فرمان قتل این بچه ها را صادر کرد."

وی با اشاره به ملاقاتی که بعد از مرگ رامین مضانی با ظفرعلی براتلو، معاونت وقت اجتماعی – امنیتی استانداری تهران داشته، از قول وی نقل کرد که "وقتی شهر شلوغ شده ابتدا به دستور مقامات بالاتر به نیروهای مستقر در میدان گفته است ۴۰ دقیقه با گلوله پلاستیکی و مشقی مردم را پراکنده کنند، اما وقتی دیده اند که فایده ای ندارد دستور رگبار را صادر کرده اند".

مهدی رمضانی در آذرماه ۱۳۸۹، مدت کوتاهی بعد از بیان اظهارات فوق و هنگامی که به همراه تعدادی از بستگان کشته شدگان حوادث بعد از انتخابات بر سر مزار این کشته شدگان در بهشت زهرا حضور یافته بود، بازداشت شد.

آقای رمضانی پس از حدود یک ماه و نیم بازداشت، با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد و در ۲۳ فروردین مورد محاکمه قرار گرفت.

با صدور حکم دادگاه مبنی بر محکومیت سه سال زندان برای مهدی رمضانی، این حکم برای تایید نهایی باید در دادگاه تجدید نظر مورد رسیدگی قرار بگیرد.

مطالب مرتبط