مجلس شکایت از رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها را پس گرفت

لاریجانی و مرادی حق نشر عکس iccana
Image caption لاریجانی به خاطر عذرخواهی و سوابق مرادی از پیگیری شکایت مجلس علیه او صرفنظر کرده است

مجلس ایران شکایت خود علیه یک مقام دولتی را پس گرفته است.

به گزارش خانه ملت - سایت اطلاع رسانی مجلس - علی لاریجانی، رئیس مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت (۱۶ مه)، با استقبال از اقدام رئیس سازمان هدفمند سازی یارانه ها در عذرخواهی به خاطر توهین به مجلس، گفت که به خاطر سوابق این مقام دولتی از پیگیری شکایت قضایی علیه او صرفنظر کرده است.

رئیس مجلس با استقبال از نهادینه شدن فرهنگ عذرخواهی افراد به خاطر اشتباهاتی که مرتکب می شوند، افزود "با توجه به خدمات آقای مرادی در طول انقلاب اسلامی و اقدامات مجاهدانه وی، ضمن تقدیر از آقای مرادی، از شکایت خود صرفنظر کرده و برای ایشان آرزوی توفیق دارم."

آقای لاریجانی یادآور شد که "چندی پیش آقای مرادی، مسئول سازمان هدفمندی یارانه ها، مطالب ناصحیحی را در صحن علنی مجلس طرح کردند که باعث شد هیات رئیسه برای صیانت از حرمت مجلس از وی شکایت کند."

اشاره رئیس مجلس به درگیری آقای مرادی و یکی از نمایندگان در یکی از جلسات علنی مجلس در اواخر سال گذشته است که به اخراج آقای مرادی از مجلس منجر شد.

روز ۶ دیماه سال گذشته، منابع خبری گزارش کردند که در جریان مباحثات مجلس پیرامون هدفمندی یارانه ها، بهروز مرادی، رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها که برای اعلام نظر دولت به مجلس آمده بود، با حسین حسینی، نماینده فریمان، به مجادله پرداخت که به درگیری فیزیکی بین آنان منجر شد.

دلیل این درگیری، اظهارات آقای حسینی در انتقاد از برنامه دولت و سخنان "توهین آمیز" آقای بهروزی در پاسخ به او بود.

ظاهرا پس از آنکه رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها از پشت تریبون به میان نمایندگان بازگشت، با آقای حسینی برخورد لفظی پیدا کرد که باعث درگیری فیزیکی و سیلی خوردن نماینده فریمان شد.

اعتراض نمایندگان و "خونریزی" مرادی

در عین حال، به گفته برخی از نمایندگان، ابتدا نماینده فریمان دست خود را به قصد سیلی زدن به صورت بهروز مرادی بلند کرد که باعث زخم سطحی گردن آقای مرادی شد و او هم در واکنش، به صورت نماینده فریمان سیلی زد.

حق نشر عکس Fars
Image caption گروهی از نمایندگان مجلس ضمن اعتراض به رفتار مرادی خواستار اخراج او از مجلس شدند

رسانه های خبری به نقل از شاهدان ماجرا نوشتند که در حالیکه سایر نمایندگان می کوشیدند آقای مرادی را از نماینده فریمان دور کنند، او می کوشید خود را به آقای حسینی برساند و سخنان نامناسبی را نیز در مورد مجلس به کار می برد.

در عین حال، در همان زمان به نقل از یکی از نمایندگان مجلس که پزشک متخصص بیماری های قلبی است، نقل شد که در این ماجرا، فشار خون آقای مرادی به شدت افزایش یافت و به دلیل استفاده او از داروهای رقیق کننده خون، زخم گردنش هم دچار خونریزی شد که برای مدتی ادامه داشت.

در پی این ماجرا، تعدادی از نمایندگان مجلس به شدت علیه رفتار نماینده دولت اعتراض کردند و خواستار اخراج او از مجلس شدند.

در نتیجه، علی لاریجانی از رئیس سازمان هدفمند سازی یارانه ها خواست تا مجلس را ترک کند و گفت که آقای مرادی "حق نداشت اینگونه حرف بزند و باید ادب را رعایت می کرد" و ظاهرا بعدا شکایتی را علیه این مقام دولتی تسلیم مقامات قضایی کرد.

رئیس مجلس در مورد دلیل پس گرفتن شکایت هیات رئیسه گفته است که "شکایت از آقای مرادی به دلیل خدمات ارزنده وی و سابقه مودت، برای من سخت بود، اما برای حفظ حرمت مجلس، شکایتی از آقای مرادی انجام شد و مراحل قانونی خود را طی کرد."

وی افزود که رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها بعدا نامه ای به هیات رئیس مجلس ارسال داشت و در آن گفت که به خاطر ناراحتی که پیدا کرده بود، به مجلس اهانت کرد و نوشت که لازم می داند "با توجه به اهمیت جایگاه قانونگذاری و تعلق خاطر به نظام مقدس جمهوری اسلامی" عذرخواهی کند.

مطالب مرتبط