'ایران همچنان به سوریه سلاح می فرستد'

آژانس بین المللی انرژی اتمی حق نشر عکس AP
Image caption ایران همواره تاکید کرده که آماده همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته ای است

خبرگزاری رویترز می گوید جمعی از متخصصان به شورای امنیت سازمان ملل گزارش داده اند که با وجود تحریم های تسلیحاتی علیه دولت بشار اسد، ایران به ارسال اسلحه و مهمات به سوریه ادامه می دهد.

رویترز روز چهارشنبه (۱۶ مه - ۲۷ اردیبهشت) در خبری اختصاصی نوشته سوریه همچنان مقصد اصلی ارسال اسلحه از ایران است.

گروه کارشناسان تهیه کننده این گزارش می گویند در یک سال گذشته شخصا از سه محموله اسلحه توفقیف شده از مبداء ایران بازرسی کرده اند. سه محموله ای که مقصد دو تا از آنها سوریه بوده است.

رویترز همچنین نوشته که کارشناسان تهیه کننده این گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده اند ایران با وجود تحریم های هسته ای، همچنان در صدد تهیه قطعات و تجهیزات لازم برای غنی سازی اورانیوم و ادامه برنامه های هسته ای خود است.

در پیش نویس این گزارش محرمانه همچنین به نقش شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در انتقال محموله های سلاح اشاره شده است.

در حالی که شرکت کشتیرانی ایران مستقیما شامل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد نشده اما چند شرکت وابسته به آن اکنون با تحریم مستقیم آمریکا و سازمان ملل متحد روبرو هستند و تهیه کنندگان این گزارش به اعضای شورای امنیت توصیه کرده اند که در مورد شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی هم "هوشیار" باشند.

این در حالی است که ایران برنامه هسته ای خود را صلح آمیز می داند و گزارش هایی این چنین را بازتابی از تلاش های غرب برای وارد کردن فشار بر این کشور ارزیابی می کند.

مطالب مرتبط