ایران به گوگل 'اخطار' داد

حق نشر عکس a
Image caption گوگل جای اسم خلیج فارس را روی نقشه اش خالی گذاشته است

وزارت امور خارجه ایران گفته است "به گوگل اخطار داده که در صورت استفاده از واژه های جایگزین خلیج فارس از آنان شکایت خواهد کرد."

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز، پنج شنبه، ۲۸ اردیبهشت، در جمع خبرنگاران گفت که گوگل "بازیچه اقدامات جدید دشمنان علیه ایران قرار گرفته است".

آقای مهمانپرست تاکید کرد: "چنانچه گوگل نام خلیج فارس را به درستی به کار نبرد با خسارت های زیادی از جانب مردم ایران روبرو خواهد شد. "

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین حذف نام خلیج فارس از سوی گوگل را "بازی با احساسات و واقعیت مردم ایران" دانست.

آقای مهمانپرست گفت: "کشورهای منطقه باید در کاربرد واژه هایی که باعث ناراحتی مردم ایران می شود دقت کنند و کشور ایران اجازه هیچگونه دخالت کشور های منطقه در مباحث داخلی را نمی دهد."

هم اکنون هیچ نامی برای خلیج فارس بر روی سرویس نقشه گوگل یا گوگل‌مپز ظاهر نمی‌شود و همین موضوع موجب خشم بعضی از ایرانی ها شده است.

مایکل دالوو، مدیر روابط عمومی شرکت گوگل در بریتانیا پیشتر به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که دلیل بدون نام رها کردن خلیج فارس بر روی گوگل‌مپز این است که این شرکت نمی خواهد وارد مناقشه‌های سیاسی بر سر نام این دریا بشود.

آقای دالوو همچنین گفت سیاست گوگل این نیست که همه مناطق جهان را روی سرویس نقشه‌اش نامگذاری کند. در نرم‌افزار دیگر این شرکت به نام گوگل‌ارث، نام‌های "خلیج فارس" و "خلیج عربی" در کنار هم نمایش داده می‌شوند.

دولت‌های عربی و‌ برخی دیگر از دولت های دنیا به جای نام خلیج فارس از نام "خلیج" یا "خلیج عربی" برای این آبراهه استفاده می کنند؛ این موضوع معمولا خشم برخی ایرانیان را بر می انگیزد تا جاییکه هر چند وقت یکبار برای اعتراض به مراجع عمومی که از نام خلیج فارس استفاده نکنند کمپین های مبارزاتی مجازی راه اندازی می شود. اقدام اخیر گوگل مپز آخرین مورد نمود این کشمکش بوده است.

مطالب مرتبط