سفیر آمریکا در اسرائیل: طرح آمریکا برای حمله به ایران آماده است

تاسیسات اتمی ایران در نطنز حق نشر عکس other
Image caption آمریکا قبلا هم گفته است که آمادگی حمله به تاسیسات اتمی ایران در صورت لزوم را دارد

سفیر آمریکا در اسرائیل می گوید که آمریکا طرح هایی برای حمله به تاسیسات اتمی ایران در صورت شکست سایر تلاش ها برای جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح اتمی دارد.

دن شاپیرو گفت که آمریکا امیدوار است دیپلماسی و تحریم ها ایران را نسبت به تغییر برنامه اتمی اش قانع کند اما یک گزینه نظامی را "آماده" دارد.

مقام های آمریکایی از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور همواره گفته اند که گزینه نظامی در مورد ایران را مردود نمی دانند.

آمریکا و متحدان آن می گویند که ایران در پی دستیابی به ظرفیت تولید سلاح اتمی است، اتهامی که ایران رد می کند.

گفتگوها میان ایران و شش قدرت جهان - شامل اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان - قرار است روز ۲۳ مه در بغداد از سر گرفته شود.

آقای شاپیرو روز سه شنبه در انجمن وکلای اسرائیل اظهار نظر کرد که جزئیات آن بعدا توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش شد.

آقای شاپیرو گفت: "بهتر است این مساله به صورت دیپلماتیک و فشار حل شود تا از طریق قوه نظامی. اما این بدان معنی نیست که گزینه نظامی موجود نباشد. نه فقط موجود است، بلکه آماده است. برنامه ریزی لازم انجام شده تا از آمادگی آن اطمینان حاصل شود."

جورج لیتل سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه تاکید کرد که سیاست آمریکا در مورد مساله "هیچ تغییری نکرده است."

او گفت: "اظهارات سفیر کاملا همخوان با آنچیزی است که از مدتی قبل درباره ایران گفته ایم و می گوییم. تمرکز ما در آمریکا بر استفاده از ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی است."

در ماه های اخیر مقام های سیاسی اسرائیل اجازه شکل گرفتن این برداشت را داده اند که شاید چاره ای جز حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران نباشد.

اما اخیرا شماری از مقام های نظامی و امنیتی کنونی و سابق از این موضع گیری رهبران اسرائیل انتقاد کرده اند.

به علاوه گفتگوهای ماه گذشته استانبول میان قدرت ها و ایران از سوی طرفین مثبت ارزیابی شده و گزارش ها حاکی از احتمال پیشرفت آن گفتگوها در دور بعدی در بغداد است.

همین تحول باعث کاهش بحث ها درباره احتمال جنگ شده است.

مطالب مرتبط