اعتراض دوباره ایران به توافق احتمالی عربستان سعودی و بحرین

حق نشر عکس ISNA
Image caption راهپیمایی در اعتراض به توافقنامه احتمالی عربستان سعودی و بحرین در شهرهای مختلف ایران از جمله قم برگزار شده است

در ادامه اعتراضات در ایران به توافقنامه عربستان سعودی و بحرین برای گسترش همکاری‌های امنیتی، گروهی از نمازگزاران در شهرهای مختلف ایران بعد از برگزاری نماز جمعه امروز، ۲۹ اردیبهشت، راهپیمایی کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، راهپیمایی امروز به دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و در اعتراض به آنچه "طرح الحاق بحرین به عربستان" خوانده شد، برگزار شده است.

انتشار گزارش‌هایی درباره احتمال توافق کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس برای تعریف چارچوبی جدید به منظور گسترش همکاری‌های سیاسی و امنیتی، اعتراض نهادها و مقامات عالی‌رتبه ایران را به دنبال داشته است.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس همواره در تلاش بوده‌اند تا با تعریف الگویی مشابه اتحادیه اروپا همکاری‌های بیشتری در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی داشته باشند و در همین راستا، گزارش شده است که مقامات عربستان سعودی و بحرین به دنبال اجرای طرحی برای هماهنگی سیاسی و امنیتی این دو کشور بوده‌اند.

گفته شده است که این طرح در سطح کلی‌تر، شامل تمام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهد شد، هرچند با پایان یافتن نشست اعضای این شورا در روز سه‌شنبه گذشته اعلام شد که کشورهای عضو برای تشکیل اتحادیه به توافقی نرسیده‌اند و مذاکرات در این باره در ماه دسامبر (هفت ماه دیگر) در بحرین دنبال خواهد شد.

با این حال، احتمال نهایی شدن چنین توافقی، اعتراض مقامات ایران را به دنبال داشته است؛ نمایندگان مجلس ایران روز دوشنبه گذشته در بیانیه‌ای تصریح کردند که عربستان تصمیم گرفته است در اجلاس سران شورای همکاری خلیج‌فارس "بحرین را به عنوان یک کشور مستقل اسلامی-عربی و عضو سازمان ملل با عربستان متحد کند."

'توطئه'

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، کاظم صدیقی، خطیب نماز جمعه امروز تهران، توافق احتمالی عربستان سعودی و بحرین را یک توطئه خوانده و گفته است: "مردم بحرین و منطقه و مسلمانان جهان هرگز توطئه الحاق آن کشور به عربستان سعودی را نخواهند پذیرفت."

او گفت که عربستان "همانگونه که از حضور نظامی خود در بحرین نتیجه‌ای نگرفت، در این طرح نیز جز رسوایی چیزی عایدش نخواهد شد."

ستاد نماز جمعه تهران هم امروز در بیانیه‌ای، با محکوم کردن آنچه "اشغالگری‌های دولت عربستان" خوانده شده، اعلام کرده است که ادامه این اقدامات "جز به پیچیده کردن اوضاع بحرانی منطقه کمکی نخواهد کرد."

در این بیانیه بحرین سرزمینی خوانده شده است که "در طول تاریخ متعلق به سرزمین کهن اسلامی و ایران آن زمان" بوده و "در تمام دوران مورد سوءقصد قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای قرار گرفته است."

در بیانیه ستاد نماز جمعه تهران، "حفظ پادشاهی سعودی" هدف اصلی طرح شورای همکاری خلیج‌فارس برای نزدیکی بیشتر کشورهای عضو خوانده شده و آمده است: "در حال حاضر تنها دولت عربستان مشتاق این اتحاد است."

در این بیانیه تصریح شده است: "اتحاد بحرین ۷۰۰ کیلومتر مربعی با اقتصادی وابسته و ضعیف، با عربستانی با مساحت دو و نیم میلیون کیومترمربع و بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان، معنایی جز تصرف و اشغال کشوری کوچک ندارد."

جامعه روحانیت مبارز ایران هم با انتشار بیانیه‌ای در روز جمعه، آنچه را طرح اتحاد بحرین با عربستان خواند، "مصداق کامل مقابله با خیزش‌های مردمی و راهی برای حفظ نظام‌های پادشاهی و دیکتاتوری در منطقه" ارزیابی کرد.

در این بیانیه آمده است: "‌ آل‌خلیفه و آل‌سعود پس از ناكامی در فهم مطالبات مردم و مقابله با آن، به جای پاسداری از منافع ملت‌های خویش، خدمتگزار سیاست‌های غربی و صهیونیستی شده‌اند."

'دخالت فاحش در امور داخلی'

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس ایران، روز دوشنبه گذشته گفته بود که "اگر قرار است اتفاقی در بحرین بیافتد، بحرین حق جمهوری اسلامی ایران است، نه عربستان."

علی لاریجانی نیز در واکنش به این اظهارات گفت: "بحرین لقمه‌ای نیست که به راحتی از حلقوم عربستان پایین برود."

این اظهارات واکنش رسمی بحرین را به دنبال داشت و وزارت امور خارجه بحرین با احضار کاردار ایران در منامه، به آنچه "دخالت فاحش در امور داخلی" و "نقض شدید حاکمیت" بحرین خوانده شد، اعتراض کرد.

این اقدام واکنش ایران را نیز به دنبال داشت و بر اساس اعلام وزارت امور خارجه ایران کاردار بحرین در تهران احضار و "نگرانی‌‌های جمهوری اسلامی ایران از تحولات جاری در این کشور" به او ابلاغ شده است.

با آغاز اعتراضات مردمی علیه حکومت بحرین در یک سال گذشته مقامات این کشور، ایران را به هدایت شیعیان معترض بحرینی متهم کرده‌اند. در مقابل، اعزام نیروهای نظامی عربستان سعودی به بحرین برای مقابله با اعتراضات، واکنش ایران را به دنبال داشت.

بحرین تنها کشور عربی حاشیه خلیج‌فارس به شمار می‌رود که شیعیان اکثریت جمعیت آن را تشکیل می‌دهند، هرچند حکومت آن در دست اقلیت سنی است.

بحرین تا نزدیک به ۲۰۰ سال پیش تحت سلطه ایران بود، ولی با قدرت گرفتن حکام عرب محلی و کم‌توجهی پادشاهان وقت قاجار، حکومتی عربی در آن شکل گرفت.

در اواخر دهه ۱۳۴۰ خورشیدی و پیش از خروج نظامی بریتانیا از خلیج‌فارس، محمدرضا پهلوی، پادشاه وقت ایران، با این استدلال که بحرین ۱۵۰ سال است عملا مستقل از ایران اداره شده، به مداخله سازمان ملل متحد برای تعیین تکلیف بحرین رضایت داد.

دبیرکل وقت سازمان ملل متحد نیز پس از انتصاب و اعزام نماینده‌ای ویژه به بحرین اعلام کرد که ساکنان آن خواهان استقلال از ایران هستند.

بحرین از اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس است و ستاد فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا در منامه، پایتخت این کشور، مستقر است.

مطالب مرتبط