صالحی: سفر آمانو به تهران را به فال نیک می‌گیرم

حق نشر عکس Reuters
Image caption علی اکبر صالحی گفت که سفر هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران به سرپرستی یوکیا آمانو برای بازرسی نیست

در پی اعلام برنامه یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به ایران، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفت که آقای آمانو خواسته است که پیش از نشست ایران با گروه ۱+۵ در بغداد، با مقام های ایرانی گفت و گو کند.

آقای صالحی گفت که آقای آمانو قرار است با او، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای صالحی گفت: "سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس دعوت قبلی در سفر سال گذشته من به اتریش و نیز رئیس سازمان انرژی اتمی انجام می شود."

آقای صالحی به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نیز گفته است که سفر آقای آمانو را به "فال نیک" می گیرد و گفت: "در سفر مدیرکل آژانس بحث مدالیته و چارچوب کاری جدید برای رفع ابهامات و سوالات آژانس مورد توجه است و ما امیدواریم توافق بر سر تدوین مدالیته جدید میان دو طرف صورت گیرد."

قرار است آقای آمانو یکشنبه، ۳۱ اردیبهشت، به ایران برود. او روز دوشنبه، اول خرداد، با مقامات ایران دیدار خواهد کرد.

آقای صالحی گفت که سفر هیئت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران به سرپرستی یوکیا آمانو برای بازرسی نیست.

هرمان ناکارتس، رئیس بازرسان و رافائل گروسی، معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی همراه آقای آمانو به تهران خواهند رفت.

به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، آقای آمانو "با مقامات عالی‌رتبه ایران بر سر موضوعاتی که تامین‌کننده منافع دو طرف باشد" نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه کرده است که نشست دیگری که قرار بود هفته آینده بین مذاکره‌کنندگان ایران و این آژانس در وین برگزار شود، لغو شده است.

آخرین دور مذاکرات دو طرف روز دوشنبه گذشته (۲۵ اردیبهشت) در وین برگزار شد و قرار بود دو طرف، دوشنبه آینده (اول خرداد) دوباره بر سر میز مذاکره بنشینند.

به گفته تحلیلگران، سفر آقای آمانو به تهران می‌تواند به معنای توافق احتمالی ایران و آژانس بر سر برخی موارد اختلاف دو طرف باشد.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بیش از چهار سال بر سر دسترسی بازرسان آژانس به برخی تاسیسات و اطلاعات هسته‌ای ایران اختلاف‌نظر داشتند.

مطالب مرتبط