بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران؛ ۳۰ اردیبهشت

روزنامه های اول هفته تهران در عنوان های اصلی خود از سفر دبیرکل سازمان ملل به تهران خبر داده و ضمن حمله شدید به طرح اتحاد سعودی و بحرین، در مقالات متعدد و گزارش های نوع به نوع آمار تورم ۲۱ در صدی بانک مرکزی را رد کرده و از قول مردم نوشته اند که تورم گرانی بیشتر از این هاست.

پیام هسته ای، پیام به اعراب و به همسایگان

روزنامه جوان با تاکید بر این خبر که ایران در آستانه اجلاس بغداد، در حال افزایش تعداد ماشین های سانتریفیوژ موجود در تاسیسات فردو است این سئوال را مطرح کرده که مقصود تهران از این کار چیست.

در ادامه گزارش از قول تحلیلگران آمده سرعت گرفتن روند نصب ماشین های سانتریفیوژ در فردو و در عین حال ثابت ماندن سرعت و حجم غنی سازی ۲۰ درصد، به این معنی است که ایران میان دو موضوع فردو و غنی سازی ۲۰ درصد تفکیک کرده است و موضوع نصب سانتریفیوژ ها لزوما ربطی به مسئله غنی سازی ۲۰ درصد ندارد.

و نتیجه گیری روزنامه جوان این است که: نصب ماشین های بیشتر در فردو نشان دهنده آن است که تاسیسات فردو نمی تواند به عنوان یک موضوع قابل مذاکره در گفت وگوهای بغداد مطرح باشد.

کیهان در ادامه حملات هفته گذشته خود به اتحاد سعودی و بحرین در یادداشت روز خود نوشته وحدت کشورهای عربی اگر بر مبنای اصول و منافع عربی-اسلامی باشد بسیار خوب است و کشورهای اسلامی -حتی غیر عرب- هم باید به اندازه توان خود به آن کمک نمایند اما واقعیت این است که سران عربستان سعودی نمی توانند داعیه دار وحدت عربی و مصالح اعراب باشند. مصالح اعراب و مصالح مسلمین دو تا نیستند که رژیم عربستان همواره سعی کرده از ظرفیت بخشی از جهان اسلام علیه بخش دیگری از جهان اسلام که بر مقاومت در برابر غرب و اسرائیل اصرار دارند، استفاده کنند.

این روزنامه تندرو صبح با اشاره به ادعا که این طرح بی تردید در آشپزخانه ای خارج از کشورهای عربی پخت و پز شده نوشته بخشی از یک ماموریت اسرائیلی است که برای تخریب وجهه سیاسی ایران بر دوش عربستان گذاشته شده است. کما اینکه نخست وزیر بحرین - خلیفه بن سلمان- در گفت وگو با روزنامه سعودی الریاض هدف از این طرح را « مقابله با مسایلی چون بهار عرب و مدیریت اختلافات با ایران» اعلام کرد.

و خلاصه یادداشت کیهان این است که: پادشاهی سعودی با طرح اتحاد با بحرین روی میدان مینی رفته که هیچ وسیله ای برای خنثی کردن آن در اختیار ندارد مردم در این منطقه بشدت به ایران علاقه دارند. براساس نظرسنجی دانشگاه مریلند آمریکا ۸۵ درصد مردم عربستان از ایران در مناقشه هسته ای اش با غرب حمایت می کنند. حکام عربستان چگونه و با چه ابزاری می توانند بر این گرایش غلبه کنند.

شرق ضمیمه ای دارد با عنوان "همسایگان مغفول" که حامد طبیبی در آن با اشاره به یک برنامه تلویزیونی که در آن کارشناسی که از کابل شرکت داشت با گفتن جمله ای سخنش قطع شد و به طور ناگهانی از گفتار بازماند نوشته کارشناس افغان که در استودیویی در کابل روی آنتن آمده بود در این برنامه‌ زنده نه یک‌بار بلکه چند بار بر این موضع خود پای فشرد که ایران و پاکستان، علاقه‌مند به برقراری ثبات و آرامش در افغانستان نیستند.

حق نشر عکس NA
Image caption ضمیمه شرق با کارتون فیروزه مظفری

نویسنده این روزنامه تاکید کرده بدون توجه به میزان صحت آن ادعا گفته های کارشناس افغانی بیانگر یک نیاز ویژه در روابط ایران با برخی کشورهای همسایه بود؛ پرهیز از انفعال و غفلت از زایش نوعی «بدبینی» در برخی کشورهای همسایه در خصوص حرکت‌های منطقه‌ای دستگاه سیاست خارجی ایران و البته، تغییر برخی راهبردهایی که از دید آنها، «سازنده» لقب نمی‌گیرد.

نوشته شرق سپس در اشاره به بخش هائی از سیاست خارجی با همسایگان که دستگاه دیپلماسی بدان بی توجه مانده نوشته اگر قزاقستان و روسیه در حوزه دریای خزر و کویت در حوزه خلیج‌فارس در نظر آورده نشوند باید گفت سطح روابط با افغانستان، پاکستان در شرق و سه کشور هم‌مرز با شمال ایران یعنی ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان با نوعی کم‌تحرکی مواجه است. منظور از این، عدم بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی است که می‌توان در این کشورها به شکل حداکثری دنبال کرد تا در شرایطی که روابط با ایالات متحده، اروپا و حتی اعراب و ترکیه با فرودهایی همراه بوده است، راهبرد تامین منافع ملی را با این همسایگان، پی گرفت.

آسیب های آلودگی هوا

وحید نوروزی در سرمقاله تهران امروز درباره آلودگی هوای تهران نوشته نقش آلودگی هوا در کوتاهی عمر و مرگ و میرهای زودرس محرز و شناخته شده است. اما مسئولان دولتی مدعی هستند که رابطه مستقیمی بین مرگ و میرها و آلاینده‌های هوا وجود ندارد. یکی از مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد،این است که ارگان‌های متولی وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

به گزارش این روزنامه: وزارت بهداشت تنها متولی ارائه آمار در خصوص سلامت شهروندان است اما چندین بار از این وزارتخانه خواسته شده تا به دانشگاه‌ها ماموریت دهد تا تاثیر آلودگی هوا بر سلامت شهروندان تهرانی را بررسی و مستندات علمی آن را به جامعه اعلام کنند تا هم جامعه از تشنج نجات پیدا کند و هم هر فرد غیر متخصصی نتواند در این باره اظهارنظر کند، اما این وزارتخانه هیچ جوابی به این درخواست نداده است.

تهران امروز نوشته معاون وزیر بهداشت فقط پارسال در مجلس آمار کشته گان و صدمه دیدگان آلودگی هوا را اعلام کرد. اگر این آمار هر ساله کاملتر شده و به آگاهی عموم برسد نه تنها سیاه نمایی و زیر سوال بردن اقدامات افراد و سازمان‌ها نیست بلکه راهی است که به وسیله آن می‌توان به شهروندان هشدار داد که آلودگی هوا شوخی‌بردار نیست.

حق نشر عکس NA
Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

تورم ادعائی و اجازه آپارتمان چند ده میلیونی

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود به همین موضوع پرداخته و نوشته در حالی که بانک مرکزی نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۱۳۹۰ را نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۸۹معادل ۵/۲۱ درصد و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها را در اسفند ۱۳۹۰ نسبت به اسفند ۱۳۸۹ معادل ۸/۲۱ درصد اعلام کرده است، بسیاری از مردم و حتی کارشناسان معتقدند که تورم بیش از این میزان است؛ مرکز تحقیقات دنیای اقتصاد، با بررسی ریز آماری که بانک مرکزی ذیل شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی منتشر کرده و بر اساس آن تورم را محاسبه کرده، به این نتیجه رسیده است که تنها با حذف کالاهایی که در سبد کالایی مصرفی روزانه مردم اهمیت کمتری دارد، می‌توان به رقم‌هایی برای تورم رسید که بالاتر از ارقام تورم رسمی است.

به نوشته دنیای اقتصاد نتیجه به دست آمده از تحقیقات این است که بسیار سخت بتوان آمار رسمی را به چالش کشید؛ زیرا از همان داده‌های آماری بانک مرکزی می‌توان به تورم ذهنی عموم که گاهی فاصله بسیاری با آمار رسمی دارد، دست یافت. آنچه باعث می‌شود که این فاصله شکل بگیرد و بعضا موجب عدم اتکا به آمار رسمی شود، وزن کالاهایی است که در آمار رسمی و تورم ذهنی افراد وجود دارد.

مردم سالاری در مقاله ای نوشته تخمین نرخ واقعی عدد تورم این روزها کار هر کسی نیست. تورم را تنها گمانه زنی‌های اقتصادیون و آنچه در جامعه لمس می‌شود تخمین می‌زند والا آمار درستی برای تعیین نرخ تورم در دست نیست.

به نوشته این مقاله اگر همین دو خط خبر بانک مرکزی را در کنار سخنان نمایندگان مجلس بگذاریم با اما و اگرهای فراوان همراه می‌شود. نرخ تورمی که بانک مرکزی برای فروردین سال‌ جاری اعلام کرده نسبت به تورم پایان سال ۹۰ (۵/۲۱)‌ درصد تنها ۳/۰‌درصد افزایش داشته است. در حالی که نمایندگان مجلس این میزان تورم را قبول ندارند و از ارقامی حدود ۶۰‌ درصد سخن به میان می‌آورند.

شرق در گزارشی نوشته گزارشگر این روزنامه با تاکید بر این که بهترین جا برای دیدن ماجرای تورم بازار مسکن است نوشته در این بازار نرخ‌هایی دهان به دهان می‌چرخد که حتی شنیدن آنها نیز دور از باور است ولی در نهایت چاره‌ای نیست و باید پذیرفت که بازار مسکن در حال حاضر به بازار نرخ‌های عجیب اقتصادی تبدیل شده است. البته این اتفاق از سال ۸۵ و با رشد ناگهانی شتاب نقدینگی در اقتصاد ایران رخ داده است ولی در دو، سه سال گذشته وعده‌های مدیران دولتی اقتصاد این امید را هر از گاهی ایجاد کرده است که شاید قیمت‌ها در بازار مسکن کمی عقب‌نشینی کنند.

شرق نوشته اینکه شما در این بازار بشنوید که کوچک‌ترین آپارتمان‌ها در معمولی‌ترین نقاط پایتخت تا چند ده‌میلیون تومان رهن داده می‌شوند، اتفاق عجیب یا تازه‌ای نیست. بدون تعارف مشاورین املاک این روزها با مشتریانی که خواهان اجاره آپارتمان هستند اما موجودی آنها به چند ده‌ میلیون تومان نمی‌رسد، حتی گفت‌وگو هم نمی‌کنند. متقاضیان مسکن کشش بسیار زیادی به سمت نقاط جنوبی پایتخت و مراکز ارزان‌ قیمت پیدا کرده‌اند که باعث شده است در این نقاط نیز اجاره‌بها قفل قیمت‌ها را بشکند.

برنامه ریزی برای ارزانی گوشت

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری با اشاره به این که مهدی غضنفری وزیر خیلی محترم صنعت، معدن، تجارت و گرانی، در حاشیه همایش ملی اقتصاد، اعلام کرده که از این هفته کاهش ۱۵ درصدی قیمت گوشت اتفاق خواهد افتاد نوشته دولت خیلی خدمتگزار در تمام این سالها برای اینکه جنسی را ارزان کند، راهی نداشته جز اینکه ابتدا آن جنس را به مقدار متنابهی گران کند تا بعد بتواند با افتخار آن را کمی ارزان کند. به همین خاطر هم هست که هر روز روزنامه دولت تیتر می زند که موج ارزانی همه جا را گرفته، ولی در مجموع همه اجناس گران و گرانتر می شود!

به نوشته این مقاله در هر گرانی رازی نهفته است. یعنی گرانی برای این توسط دولت خیلی خدمتگزار ایجاد می شود که مردم عزیز طعم ارزانی را بچشند . در این راستا، وظیفه مردم است که گرانی‌ها را قدر بدانند و بابت آن از مسئولان خیلی محترم به شدت تشکر کنند!

و خلاصه طنز امروز مردم سالاری این که: اگر گوشت در هفته جاری گران شد ولی آخرش ارزانی پیش نیامد، باز هم هیچ اشکالی ندارد و خودتان را ناراحت نکنید . بالاخره گاهی از این موارد پیش می‌آید! مهم این است که دولت در این زمینه برنامه‌ریزی دارد و همان برای شما مردم عزیز کافی است!

حق نشر عکس NA
Image caption کارتون مهناز یزدانی، جام جم

دولت الکترونیک

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد به گفته وزیر ارتباطات اشاره کرده که "دولت دهم اولین دولت الکترونیک کشور است" و بر همین اساس نوشته این دولت با اسم تجاری Rayehe Khedmat ۹/۱۰ شناخته می‌شود که در کمپانی معزز (Holoo) ساخته و پرداخته شده ، توسط دانشمندان جوان و برای رقابت با کمپانی ضعیف و ناتوان apple (سیب یا اپل سابق).

به نوشته این ستون برای نصب Holoo نباید شما زحمتی بکشید. به صورت اتوماتیک و بدون پرسیدن نظر شما، خودش خودش را نصب می‌کند. با هیچ سیستم عاملی سازگار نیست. مشکل اینجاست که سیستم عامل خودش هم تحت Dos است. شما می‌توانید در Holoo سکه بزنید یا اسکناس چاپ کنید. امکانی که هیچ پرینتری به شما نمی‌دهد.

طنز اعتماد تاکید کرده: با نصب برنامه‌ی «بانکداری انحرافی» در Holoo می‌توانید تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان دانلود کنید. ورژن جدید، به اسم Holoo ۱۰۰ برای آخرین سفرهای استانی دولت است.» هیچ راهی هم برای ریموو کردن یا آن‌اینستال کردن این برنامه نیست. اگر روی سیستم‌تان نصب شد باید با همان سر کنید و غر نزنید.

کارتون روز

حق نشر عکس NA
Image caption کارتون هادی حیدری، شرق