باهنر: تحریم‌ها را لغو کنید

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای باهنر تداوم مذاکرات را به لغو تحریم‌ها مشروط دانسته است

محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس ایران، امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت (۱۹ مه) در گفتگو با خبرگزاری مهر از گروه ۱+۵ خواسته است که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو کنند.

آقای باهنر این اقدام را "اولین گام مثبت گروه ۱+۵" توصیف کرده است.

او تاکید کرده است که ایران حاضر است به همه وظایف و تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند و در عین حال "از همه حقوق خود دفاع" می‌کند.

آقای باهنر، که در انتخابات اخیر مجلس ایران نیز مجددا به نمایندگی انتخاب شده، از جمله اصولگرایان میانه‌رو است و این اظهارات را در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در بغداد، که از ۳ خرداد آغاز می‌شود، بیان کرده است.

از نظر آقای باهنر دامنه این مذاکرات باید "دربرگیرنده مسائل مهم منطقه‌ای مانند حضور نیروهای خارجی در منطقه و مبارزه با تروریسم نیز باشد".

نایب رییس مجلس ایران به نتیجه مذاکرات خوشبین است و در توصیف موضع ۱+۵ گفته است: "آنها کمی نرمتر شده‌اند".

طرفین مذاکرات، پس از نشست استانبول، که یک ماه پیش برگزار شد و نشست بغداد ادامه آن است، فضای حاکم بر گفتگوها را "رضایت‌بخش و سازنده" خوانده‌اند.

البته آقای باهنر گفته است تنها در صورتی که تحریم‌ها لغو شود "می‌توان در مورد مذاکرات بعدی فکر کرد".

این در حالی است که پیشتر برخی مقامات غربی به صراحت گفته‌اند برنامه‌ای برای لغو تحریم‌ها علیه ایران در دست نیست.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده، نزدیک به یک ماه پیش و پس از مذاکرات استانبول گفته بود: "آمریکا به تحریم‌های خود علیه ایران ادامه می‌دهد".

ویلی سوندال، وزیر خارجه دانمارک و رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا نیز ایران را "قهرمان جهان در انجام مذاکرات طولانی و بی‌نتیجه" لقب داده و گفته بود تحریم‌ها علیه این کشور برداشته نخواهد شد.

برنامه هسته‌ای ایران از سال ۲۰۰۲ مناقشه برانگیز شده و به تصویب تحریم‌هایی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد انجامیده است.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که برنامه‌ای مخفی برای ساخت تسلیحات هسته‌ای دارد. ایران ضمن رد این اتهام، تاکید دارد که هدف از برنامه هسته ای این کشور تامین انرژی و مصارف پزشکی است.

مطالب مرتبط