دادستان زاهدان: متهمان ترور در راسک در بازداشت هستند

Image caption بازداشت‌های مرتبط با پرونده ترور مولوی جنگی زهی ناآرامی‌هایی را در شهر راسک در استان سیستان و بلوچستان به دنبال داشت

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفته است که به دنبال ترور مولوی مصطفی جنگی زهی، از روحانیان سنی منطقه در دی ماه گذشته، ۱۱ نفر مظنون بازداشت شده اند که ۶ نفر از آنها به دست داشتن در این ترور اقرار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، محمد مرزیه، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت گفته است که ۵ نفر از ۱۱ مظنون به قتل آقای جنگی زهی که بی‌گناهی آنها به اثبات رسیده است، هم‌اکنون آزاد شده‌اند، ولی ۶ متهم دیگر در بازداشت هستند.

او آزادی ۵ مظنون این حادثه را "نشان دهنده دقت در پیگیری پرونده" خواند و گفت: "هیچ فردی بدون علت در این زمینه بازداشت نشده است."

به گزارش رسانه های ایران، مصطفی جنگی زهی روز ۳۰ دی سال گذشته در مسیر راسک به حاجی‌آباد مورد سوءقصد قرار گرفت و کشته شد. او فرمانده یکی از پایگاه‌های بسیج عشایری منطقه و از هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی معرفی شده است.

ناآرامی در راسک

بازداشت‌های مرتبط با پرونده ترور مولوی جنگی زهی ناآرامی‌هایی را در شهر راسک به دنبال داشت.

هفته گذشته گزارش شد که به دنبال تجمع معترضان به بازداشت فرزند امام جمعه این شهر در روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت، نیروهای پلیس به سمت تجمع‌کنندگان تیراندازی کرده‌اند که مرگ دست کم یک نفر را به دنبال داشت.

سنی‌آنلاین گزارش داد که مولوی عبدالغفار نقشبندی، فرزند مولوی فتحی محمد نقشبندی، امام جمعه راسک، در بازگشت از سفری که برای پیگیری دستگیری پدر خود به زاهدان داشت، در ورودی شهر و در محل ایست-بازرسی نیروی انتظامی بازداشت شده است.

گفته شد که امام جمعه راسک به همراه مولوی عبدالله، امام جمعه پارود در شهرستان سرباز به دست داشتن در ترور مولوی جنگی زهی متهم شده اند.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان بدون اشاره به نام یا عنوان فردی، گفته است: "متهم اخیری که دستگیر شد و متاسفانه برخی از مردم در شهر راسک نیز اقداماتی انجام دادند، به محض دستگیری در محضر قاضی به طراحی این ترور اعتراف کرد و گفت که چه کسانی در این طراحی دخیل بودند و به چه نحوی انجام شده است."

'مداخله خارجی'

آقای مرزیه گفت: "این ترور برنامه‌ای دقیق بوده و برای طراحی و اجرای آن چندین ماه فکر و دقت شده است."

وی متهم ردیف اول این پرونده را به اختصار م.الف معرفی کرد و گفت که او "پیمانکار و طراح صحنه عملیات، تهیه‌کننده اسلحه های غیرمجاز و توزیع آنها بین اعضای تیم ترور" بوده است.

محمد مرزیه همچنین گفت که ضاربان آقای جنگی زهی از صحنه ترور او فیلمبرداری کرده‌اند.

او به نقل از یکی از متهمان گفت که "قبل از اجرای عملیات در مجموع ۷۰۰ میلیون تومان پول بین افراد مباشر و معاون در ترور توزیع شده است."

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان اضافه کرد: "با توجه به موضوع فیلمبرداری و پول‌های کلانی که در این زمینه هزینه شده، موضوع در دست پیگیری است که آیا در این ترور افراد و یا سازمان‌هایی در خارج از کشور دست داشته‌اند یا نه."

او گفت که به این پرونده در دادسرا به صورت محرمانه رسیدگی می‌شود و هنوز ابهاماتی وجود دارد که پس از حل آنها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مطالب مرتبط