هشدار عفو بین الملل در مورد احتمال اعدام شش شهروند عرب زبان ایران

استان خوزستان
Image caption دیده بان حقوق بشر هم در بهمن ماه گذشه با صدور بیانیه ای بازداشت های گسترده فعالان مدافع حقوق جمعیت عرب خوزستان را محکوم کرده بود

سازمان عفو بین الملل نگرانی خود را از سرنوشت شش شهروند عرب زبان ایرانی که قرار است به اتهاماتی چون "محاربه" یا "فساد فی الارض" محاکمه شوند اعلام کرد.

این سازمان در روز ۳۰ اردیبهشت (۱۹ مه) با صدور بیانیه ای یادآوری کرده که طبق قوانین ایران، اتهامات مطرح شده علیه این شش شهروند ساکن استان خوزستان، ممکن است به صدور حکم اعدام برای آنها بینجامد.

محاکمه شوندگان مورد اشاره در بیانیه سازمان عفو بین الملل، "محمد علی عموری وبلاگ نویس، رحمان عساکره دبیر شیمی، هاشم شعبانی دبیر ادبیات عرب، هادی راشدی دبیر شیمی، سید جابرآلبوشوکه و برادر جوانتر او سید مختار آلبوشوکه" معرفی شده اند.

در واکنشی دیگر به تحولات استان خوزستان، سازمان دیده بان حقوق بشر در بهمن ماه گذشه با صدور بیانیه ای بازداشت های گسترده فعالان مدافع حقوق عرب زبانان ایرانی را محکوم کرده و به نقل از منابع محلی، از درگذشت دو تن از بازداشت شدگان به نام های محمد کعبی و ناصر آلبوشوکه درافشان در زندان خبر داده بود.

بیانیه این سازمان، از دستگبری بیش از ۶۵ شهروند عرب زبان در ماه های منتهی به بهمن ۱۳۹۰ توسط نیروهای امنیتی ایران حکایت داشت.

در آن بیانیه، تاکید شده بود که بازداشت این فعالان، در واکنش به دیوار نوشته‌های ضد حکومتی در اماکن عمومی با مضمون ابراز حمایت از جنبش اعتراضی "بهار عربی" و دعوت به تحریم انتخابات مجلس نهم صورت گرفته است.

دیده‌بان حقوق بشر از مقامات ایران خواسته بود تا به نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و رسانه های مستقل اجازه دهند اطلاعات حاکی از نقض فاحش حقوق بشر در استان خوزستان را مورد بررسی قرار دهند.

بازداشت یکی از فعالان در عراق

شش فعال خوزستانی که عفو بین الملل اخیرا در مورد احتمال اعدام آنها هشدار داده، به گفته این سازمان از سال گذشته زندانی هستند و احتمالا در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار دارند.

به نوشته بیانیه سازمان عفو بین الملل، یکی از این افراد به نام محمد علی عموری، در سال ۲۰۰۷ در عراق بازداشت شده است.

وی پس از تحمل ۴ سال حبس تحویل دستگاه امنیتی ایران شده و در هفت ماه نخست بازداشت به شدت تحت شکنجه قرارگرفته است.

عفو بین الملل افزوده است هادی راشدی نیز که در بهمن سال سال گذشته بازداشت شده، برای مدتی در بیمارستان بستری شده که احتمال می رود دلیل آن "بدرفتاری و شکنجه ماموران امنیتی" باشد.

در بخشی دیگر از بیانیه این سازمان، از خانواده سید جابر آلبوشو نقل شده که فرزند آنها در زندان ۱۰ کیلوگرم وزن کم کرده است و برادر وی مختار آلبوشوکه هم از افسردگی و بیماری فراموشی رنج می برد.

مقام های حکومت ایران، تاکنون در باره اتهامات مطرح شده در زمینه شکنجه و سرکوب خشونت آمیز فعالان استان خوزستان سکوت کرده اند.

مطالب مرتبط