بالا گرفتن گمانه‌زنی‌های اتمی در ایران در آستانه سفر آمانو

حق نشر عکس Reuters
Image caption بنا است در این هفته مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهان در بغداد پیگیری شود

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غروب امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت (۲۰ مه) به ایران سفر می‌کند.

گفته شده است که آقای آمانو در این سفر غیر منتظره، "با مقامات ارشد ایرانی" مذاکره خواهد کرد.

یک منبع نزدیک به آقای آمانو به محمد امینی، خبرنگار اعزامی بی بی سی فاسی به وین گفت که مقامات آژانس امیدوارند که این مذاکرات در فضایی مثبت انجام شود.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز از این سفر استقبال کرده و گفته است که آن را "به فال نیک" می‌گیرد، اما برخی از چهره های نزدیک به حکومت ایران تردیدهایی در این زمینه ابراز داشته‌اند.

برخی صاحب‌نظران احتمال می‌دهند که آقای آمانو حامل پیامی ویژه برای ایران باشد.

۲۰۳ نفر از نمایندگان مجلس ایران در بیانیه‌ای که امروز منتشر شده است از گروه ۵+۱ خواسته‌اند که "سیاست تقابل با جمهوری اسلامی را به سیاست تعامل تغییر دهند".

این نمایندگان با "فریبکارانه و دوگانه" خواندن رویکرد غرب نسبت به ایران گفته‌اند: "اکنون نوبت غرب است که در برابر ملت ایران اعتمادسازی کند و به رفتارهای خصمانه خود پایان دهد".

آنان همچنین بر لزوم قاطعیت تیم مذاکره‌کننده ایرانی تاکید کرده‌اند و از آنان خواسته‌اند که "در برابر زیاده‌خواهی برخی از کشورها" بایستند.

علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز گفته است که ایران با وجود فشارهای سیاسی و اعمال تحریم‌ها از حقوق خود دفاع می‌کند.

به گفته آقای بروجردی رویکرد ایران در مذاکرات بغداد همانند مذاکرات استانبول خواهد بود.

بنا است ایران و گروه ۱+۵، شامل اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، از ۳ خرداد مذاکرات خود بر سر پرونده هسته‌ای ایران را در بغداد پی بگیرند.

پس از مذاکرات استانبول طرفین نسبت به رسیدن به توافق ابراز امیدواری کرده بودند. اما به نظر می‌رسد که لحن مقامات ایرانی در روزهای گذشته و در آستانه دور جدید مذاکرات اندکی تغییر کرده است. آنها بر لزوم لغو تحریم‌ها پافشاری می‌کنند.

شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران، در گفتگو با سی‌ان‌ان نسبت به عواقب اعمال تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه خرید نفت از ایران هشدار داده و گفته است که ایران تنها زیان‌کار این تحریم‌ها نخواهد بود.

وزیر اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده است که با عملی شدن تحریم نفتی این کشور، قیمت هر بشکه نفت تا ۱۶۰ دلار بالا خواهد رفت.

آقای حسینی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر بازار نفت، این سوال را مطرح کرده که "آیا این بهترین رویکرد ممکن است؟"

تردید در مورد سفر آمانو

همزمان حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان، در یادداشتی نسبت به انگیزه‌های سفر یوکیا آمانو به ایران اظهار تردید و نگرانی کرده است.

به نوشته آقای شریعتمداری، لغو دیدار روز دوشنبه نمایندگان آژانس با نمایندگان ایران در وین و سفر غیرمنتظره آقای آمانو به تهران می تواند زمینه سازی برای اعلام عدم همکاری ایران با آژانس در آستانه مذاکرات بغداد باشد.

آقای شریعتمداری، از محافظه‌کاران تندروی نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران است.

او با گفتن این که "آژانس هیچ سند قابل قبول و درخور ارائه‌ای که از فعالیت‌های هسته‌ای غیرصلح‌آمیز در مراکز نظامی ایران حکایت کند در دست ندارند" خطاب به یوکیا آمانو نوشته است: "دست از بازی در زمین صهیونیست‌ها بردارد".

همچنین گروه "جنبش عدالتخواه دانشجویی" نسبت به عقب‌نشینی احتمالی مذاکره‌کنندگان ایرانی هشدار داده و گفته است: "هر قدمی که ما عقب بنشینیم، گرگ‌های خونخوار جهان ده قدم پیش خواهند آمد".

مطالب مرتبط