شهروندان بولیوی می توانند بدون روادید به ایران بروند

Image caption ایو مولارس و محمود احمدی نژاد روسای جمهور بولیوی و ایران

ایران با لغو مقررات روادید (ویزا) برای اتباع بولیوی موافقت کرده است.

دولت ایران می گوید این اقدام در راستای گسترش مناسبات با سایر كشورها و نشان دادن حسن نیت در روابط ایران و دولت بولیوی صورت گرفته است.

بر اساس تصمیم دولت ایران، شهروندان بولیوی با گذرنامه معمولی می توانند برای مدت سی روز بدون نیاز به روادید به ایران سفر کنند.

براساس این مصوبه اجرای این تصمیم در صورت عمل متقابل بولیوی آغاز خواهد شد اما محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور ایران این مصوبه را ابلاغ کرده است.

دولت بولیوی هنوز اشاره ای به لغو مقررات روادید برای شهروندان ایرانی نکرده است. وب سایت سفارت بولیوی در لندن در بخش روادید گردشگری می گوید که اتباع ایرانی برای ورود به بولیوی نیازمند روادید هستند.

دولت ایران به پیشنهاد وزارت امور خارجه مقررات لغو روادید سی روزه را تصویب کرده است.

ایران در یک دهه اخیر روابط سیاسی خود را با کشورهای آمریکا لاتین گسترش داده است. در ادامه این سیاست، روابط ایران و بولیوی از حدود پنج سال پیش از سرگرفته شده است.

دولت بولیوی با دعوت از محمود احمدی نژاد برای شرکت در مراسم آغاز ریاست جمهوری ایوو مولارس سیاستمدار چپگرا، زمینه گسترش روابط سیاسی دو کشور را مهیا کرد.

روسای جمهور ایران و بولیوی از آن زمان تاکنون چندین بار در پایتخت های دو کشور با یکدیگر دیدار کرده اند.

در جریان دیدارهای آقای احمدی نژاد از بولیوی دو کشور چند قرارداد همکاری در زمینه‌های نفت وگاز، انرژی و کشاورزی امضا کرده اند. ارزش این قراردادها بیش از یک میلیارد دلار اعلام شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایران و بولیوی چند قرار بزرگ همکاری دارند و ایران سرمایه گذاری متنوعی در این کشور کرده است

ایران مدتی پس از از آغاز روابط با بولیوی، نمایندگی سیاسی خود را در این کشور راه اندازی کرد. بولیوی هم که در منطقه خاورمیانه فقط یک سفارت در مصر داشت، از برنامه افتتاح سفارتش در تهران خبر داده است.

تصویب لغو مقررات روادید میان ایران و دیگر کشورها در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد افزایش یافته است.

آقای احمدی نژاد در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری که اعلام نتایج آن به اعتراضات وسیعی در ایران منجر شد، مورد این انتقاد قرار داشت که به دلیل سیاست های حاکم، شهروندان ایرانی برای مسافرت خارجی با مشکلات دریافت روادید روبه رو هستند.

ایران از آن زمان تاکنون مقررات لغو روادید با سوریه و ونزوئلا به امضا رسانده و اعلام کرده که شهروندان جمهوری آذربایجان هم می توانند بدون نیاز به روادید به ایران سفر کنند.

درباره جمهوری آذربایجان این مقررات به صورت یک طرفه به اجرا درآمده است.

مقام های جمهوری آذربایجان که همسایه شمالی غربی است اعلام کرده اند که برنامه ای برای لغو روادید برای اتباع ایرانی ندارد.

مطالب مرتبط