یک مدیر ارشد رویترز 'به ایران می‌رود'

دختران نینجاکار حق نشر عکس AFP
Image caption رویترز گزارشی جنجال‌برانگیز از دختران رزمی‌کار ایرانی منتشر کرده بود

محمدجواد آقاجری، مدیرکل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران می گوید پس از تعطیلی موقت دفتر خبرگزاری رویترز در تهران یکی از مدیران ارشد این خبرگزاری تا دو هفته آینده برای انجام برخی گفت و گوها وارد ایران می شود.

آقای آقاجری روز دوشنبه اول خرداد به خبرگزاری ایرنا گفت: "تصمیم نهایی درباره فعالیت مجدد دفتر رویترز در تهران به حکم دادگاه رئیس دفتر این خبرگزاری در تهران بستگی دارد."

آقای آقاجری در ادامه افزود: "البته مسئولان خبرگزاری رویترز پیش از این در مکاتبات و مذاکرات تلفنی به اشتباه خود پی برده و اعتراف کرده اند".

خبرگزاری رویترز در چهاردهم فروردین ماه امسال ویدیویی از گروهی از زنان رزمی کار ایرانی در یک مرکز آموزشی در کرج منتشر کرد که در حال آموزش ورزش‌های رزمی نینجوتسو هستند.

این ویدیو ابتدا تحت عنوان "هزاران نینجای زن به عنوان قاتلان حرفه ای ایران آموزش می بینند" بر روی خروجی این خبرگزاری منتشر، اما این تیتر بعدا اصلاح شد.

پس از آن تعدادی از بانوان ورزشکاری که در این گزارش بودند به مراجع قضایی شکایت بردند و تاکنون دو جلسه دادگاه تشکیل شده است.

ستفن ادلر، سردبیر رویترز در آن زمان گفته بود: "ما اذغان می کنیم که اشتباهی (در تنظیم تیتر اول) رخ داده و ما این مسئله را بسیار جدی می گیریم. این اشتباه در همان روز پس از آنکه از آن اطلاع یافتیم، اصلاح شده است."

پس از این اتفاقات از ۱۱ نفری که برای خبرگزاری رویترز در تهران مشغول به کار هستند، خواسته شد که کارتهای خبرنگاری خود را پس دهند.

مطالب مرتبط