اظهار رضایت آمانو و جلیلی از دیدار در تهران

حق نشر عکس AFP
Image caption یوکیا آمانو برای نخستین بار به تهران رفته است

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که به ایران سفر کرده از همکاری ایران با آژانس خبر داد. سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران هم دیدار با آقای آمانو را "مثبت و سازنده" توصیف کرد.

آقای جلیلی افزود که در جریان دیدار با آقای آمانو برخلع سلاح کشورهای دارای بمب هسته ای و همچنین استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاکید شده است.

آقای آمانو در جریان سفر به ایران تاکنون با آقای جلیلی و فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفتگوهایی داشته است.

سازمان انرژی اتمی ایران در گزارشی که در وبسایت خود منتشر کرده، نوشته است که در این دیدار آقای عباسی با مروری بر فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه‌های مختلف و کاربردهای انرژی هسته‌‌ای در زمینه کشاورزی، پزشکی و صنعت بر لزوم همکاری موثرتر آژانس تاکید کرد.

آقای آمانو نیز اطمینان داد که آژانس بیش از گذشته همکاری در زمینه‌های مختلف را گسترش خواهد داد.

او گفت: "ما فعالیت‌های وسیعی در حوزه‌های مبارزه با سرطان، امنیت غذایی و تامین نیاز آب و دیگر کاربردهای انرژی هسته‌‌ای داریم."

آقای آمانو که برای نخستین بار به ایران سفر کرده، قرار است با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه هم دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای آمانو، در فردوگاه تهران مورد استقبال علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی اتمی و نمایندگان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت.

هرمان ناکارتس، رئیس بازرسان و رافائل گروسی، معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این سفر آقای آمانو را همراهی می کنند.

روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور غیر منتظره اعلام کرد که آقای آمانو در آستانه نشست اعضای گروه ۱+۵ با ایران در بغداد، به تهران می رود.

به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، آقای آمانو "با مقامات عالی‌رتبه ایران بر سر موضوعاتی که تامین‌کننده منافع دو طرف باشد" نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

یک منبع نزدیک به آقای آمانو به محمد امینی، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به وین گفت که مقامات آژانس امیدوارند که این مذاکرات در فضایی مثبت انجام شود.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه در پی اعلام برنامه سفر آقای آمانو به تهران گفت که این سفر را به "فال نیک" می گیرد و گفت: "در سفر مدیرکل آژانس بحث مدالیته و چارچوب کاری جدید برای رفع ابهامات و سئوالات آژانس مورد توجه است و ما امیدواریم توافق بر سر تدوین مدالیته جدید میان دو طرف صورت گیرد."

'فریبکارانه و دوگانه'

حق نشر عکس Fars
Image caption نفر از نمایندگان مجلس ایران در بیانیه‌ای از گروه ۱+۵ خواستند که "سیاست تقابل با جمهوری اسلامی را به سیاست تعامل تغییر دهند"

نشست گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه به علاوه آلمان روز چهارشنبه، سوم خرداد در بغداد برگزار می شود. در این نشست کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور خواهد داشت.

اما در آستانه این نشست، روز گذشته ۲۰۳ نفر از نمایندگان مجلس ایران در بیانیه‌ای از گروه ۱+۵ خواستند که "سیاست تقابل با جمهوری اسلامی را به سیاست تعامل تغییر دهند".

این نمایندگان با "فریبکارانه و دوگانه" خواندن رویکرد غرب نسبت به ایران گفته‌اند: "اکنون نوبت غرب است که در برابر ملت ایران اعتمادسازی کند و به رفتارهای خصمانه خود پایان دهد".

آنها همچنین بر لزوم قاطعیت تیم مذاکره‌کننده ایرانی تاکید کرده‌اند و از آنان خواسته‌اند که "در برابر زیاده‌خواهی برخی از کشورها" بایستند.

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز گفته است که ایران با وجود فشارهای سیاسی و اعمال تحریم‌ها از حقوق خود دفاع می‌کند.

به گفته آقای بروجردی رویکرد ایران در مذاکرات بغداد همانند مذاکرات استانبول خواهد بود.

گفت و گو های اتمی ایران با کشورهای ۱+۵ پس از ۱۴ ماه توقف، ماه گذشته به میزبانی ترکیه در شهر استانبول برگزار شد.

مطالب مرتبط