لایحه تشدید تحریم‌ها علیه ایران در سنای آمریکا تصویب شد

نیروگاه نطنز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران از سوی کشورهای غربی متهم شده که در قالب برنامه صلح آمیز هسته‌ای، در تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی است، اتهامی که ایران همواره آن را به شدت رد کرده است

سنای آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رسانده که بر اساس آن تحریم‌های این کشور علیه ایران تشدید می‌شود.

هدف سنای آمریکا از تشدید تحریم‌ها، وادار کردن ایران به ترک برنامه‌ هسته‌ای این کشور است.

تحریم‌های جدید متوجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نقشی است که این نهاد نظامی در صادرات نفت ایران دارد.

این لایحه همچنین شرکت‌های آمریکایی را مجبور می‌کند که هر نوع مراوده بازرگانی با ایران را به اطلاع مقامات برسانند.

مارک کرک، سناتور جمهوریخواه که از بانیان این لایحه بود، در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: "امروز سنای آمریکا به رهبران ایران این اخطار داد که یا باید فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم را متوقف کنند یا با دور دیگری از تحریم‌های اقتصادی مواجه شوند."

این اقدام سنای آمریکا در آستانه مذاکرات حساس اتمی ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در بغداد صورت می‌گیرد که قرار است فردا (چهارشنبه، ۲۳ مه) در پایتخت عراق برگزار شود.

این در حالی است که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی، در بازگشت از تهران گفته است که مذاکراتش با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی، به توافق برای حل اختلاف دو طرف در مورد برنامه های اتمی ایران منجر شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها نگرانی خود را در مورد عدم همکاری ایران اعلام کرده است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل در گزارش خود در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت با وجود انجام مذاکرات فشرده با مقام‌های ایرانی، ابهامات در مورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران، به قوت خود باقی است.

فشار فزاینده

حق نشر عکس Getty
Image caption آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگرانی خود را در مورد عدم همکاری ایران اعلام کرده است

ایران از سوی کشورهای غربی متهم شده که در قالب برنامه صلح آمیز هسته‌ای، در تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی است، اتهامی که ایران همواره آن را به شدت رد کرده و می‌گوید برنامه هسته‌ای این کشور، مقاصد صلح آمیز دارد.

آمریکا و اتحادیه اروپا، در چندین مرحله تحریم های اقتصادی علیه ایران را شدت بخشیده و در توجیه این اقدام خود گفته‌اند که از این طریق قصد دارند ایران را به توقف بخشی از برنامه های اتمی خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم وادار کنند.

سال پیش، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه داد تا این کشور علیه شرکت‌ها و موسسات خارجی که با بانک مرکزی ایران فعالیت دارند، دست به اقدامات تنبیهی بزند.

هدف از این اقدام آمریکا، تحت فشار قرار دادن ایران از طریق هدف قرار دادن درآمدهای نفتی آن کشور بود.

اتحادیه اروپا نیز اوائل امسال، تحریم‌هایی نفتی علیه ایران وضع کرد.

آمریکا همچنین فشارها بر کشورهای آسیایی مانند چین، ژاپن، هند و کره جنوبی را تشدید کرده است. این کشورها بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران محسوب می‌شوند و آمریکا خواهان آن است که آنها واردات نفتی خود از ایران را کاهش دهند.

سناتور رابرن منندز، از حزب دموکرات آمریکا نیز امروز پس از تصویب این لایحه گفت که این کشور می‌خواهد به ایران نشان دهد که (از خواسته‌های خود) عقب‌نشینی نمی‌کند.

تحلیلگران می‌گویند آمریکا با وضع تحریم‌های سفت و سخت‌تر علیه ایران می‌خواهد به صادرات نفتی ایران لطمه وارد کند که بزرگ‌ترین منبع درآمد این کشور محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط