آمانو: ایران و آژانس انرژی اتمی 'به زودی توافقنامه امضا می کنند'

جلیلی و آمانو حق نشر عکس AFP
Image caption آمانو از توافق با جلیلی خبر داده و گفته است که توافقنامه جدید به زودی امضا می شود

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از امضای توافقنامه جدیدی با ایران در آینده نزدیک خبر داده است.

روز سه شنبه، ۲ خرداد (۲۲ مه)، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی، در بازگشت از تهران گفت که مذاکرات او با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، به توافق برای حل اختلاف دو طرف در مورد برنامه های اتمی ایران منجر شده است.

آقای آمانو توافق اخیر را "تحولی بسیار مهم" توصیف کرد و گفت "در این مرحله، می توانم بگویم که خیلی زود توافقنامه ای در این زمینه امضا خواهد شد اما هنوز نمی توانم زمان آن را دقیقا تعیین کنم."

به گفته مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، آقای جلیلی در مذاکرات تهران گفت که "اختلاف نظرهای کنونی مانع از حصول توافق نخواهد شد."

در مورد توافق مورد اشاره آقای آمانو جزئیات بیشتری در دست نیست اما برخی رسانه های خبری غربی گفته اند که احتمالا این توافق شامل دسترسی بیشتر بازرسان آژانس به مراکز و محل های مظنون به ارتباط با برنامه های تسلیحات اتمی جمهوری اسلامی است.

مدیرکل آژانس بین المللی در برخی گزارش های قبلی خود به شورای حکام این نهاد، از محدودیت دامنه فعالیت بازرسان این نهاد در ایران انتقاد کرده و احتمال وجود "جنبه های نظامی" برنامه های هسته ای این کشور را مردود ندانسته بود.

اظهار نظر آقای آمانو در مورد احتمال جنبه های نظامی در برنامه های اتمی ایران زمینه ساز تشدید تحریم های یکجانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه بخش های بانکی و انرژی جمهوری اسلامی شد که فشارهایی را بر اقتصاد ایران تحمیل کرده است.

یکی از مهمترین موضوع های مورد اختلاف بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری مقامات ایرانی از صدور مجوز برای بازرسی بین المللی از منطقه نظامی پارچین در جنوب شرق تهران است.

در آستانه مذاکرات هسته ای

طی چهار سال گذشته، بازرسان آژانس اجازه بازرسی از این محل را نداشته اند در حالیکه برخی منابع غربی از پارچین به عنوان یکی از مراکز اصلی جنبه های نظامی برنامه های اتمی ایران نام برده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از موارد اختلاف بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری ایران از دادن اجازه بازرسی از سایت پارچین بوده است

مقامات ایرانی تاکید داشته اند که پارچین یک منطقه نظامی عادی است و هیچگونه فعالیت های هسته ای در آن صورت نمی گیرد و در نتیجه، مشمول بازرسی آژانس نمی شود.

ساعاتی پیش از انتشار سخنان یوکیا آمانو، برخی خبرگزاری ها گفته بودند که محور اصلی مذاکرات او در تهران را بازرسی از همین سایت تشکیل می داده است.

اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی یک روز قبل از آغاز دور دوم مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ در بغداد انتشار می یابد.

دور اول این مذاکرات اواخر فروردین ماه در استانبول برگزار شد و دو طرف نسبت به موفقیت این مذاکرات ابراز خوشبینی کردند.

برخی از ناظران احتمال داده اند که ایران موضوع توافق با آژانس بین المللی را با این هدف مطرح کرده است که از آن به عنوان امتیازی در مذاکرات بغداد بهره برداری کند.

در ایران، خبرگزاری فارس به نقل از آقای آمانو نوشته است که پیشرفت گفتگوهای او در تهران اثر مثبتی بر مذاکرات ۱+۵ و ایران خواهد گذاشت.

مدیرکل آژانس در سفر اخیر به تهران، با علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران نیز دیدار کرد. آقای صالحی پس از این دیدار گفت که این سفر را "به فال نیک" می گیرد.

مطالب مرتبط