انتقاد رئیس مجلس ایران از سخنان علی مطهری و پاسخ او

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای مطهری می‌گوید: نماینده مجلس باید بتواند به راحتی در مورد همه امور کشور اظهارنظر کند و نباید برای هیچ نهادی تقدس قائل شد

واکنش ها به اظهارات دو روز پیش علی مطهری، نماینده مجلس ایران که در نطق میان دستور خود به "دخالت سپاه"در انتخابات مجلس و سیاست های فرهنگی دولت انتقاد کرده بود، همچنان ادامه دارد و دامنه آن به رئیس مجلس رسیده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (سه شنبه ‌‌۲ خرداد) از نمایندگان خواست در بیان مطالب خود طوری عمل کنند که "حرمت پاسداران و احترام مسئولان قوای سه گانه" حفظ شود.

آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت "حفظ وحدت" در شرایط فعلی ایران گفت: "در صورتی که قصد دارید مطالب انتقادی بیان کنید، باید با متانت ادا شود تا تاثیر آن آنطوری که در روش امر به معروف و نهی از منکر توصیه شده، به اندازه باشد."

گروهی دیگر از نمایندگان مجلس هم در جلسه علنی امروز به سخنان دو روز پیش آقای مطهری اعتراض کردند.

اما آقای مطهری در پاسخ به انتقادات آقای لاریجانی و نمایندگان دیگر گفت که به کسی اهانت و یا بی ادبی نکرده است و "نماینده مجلس باید بتواند به راحتی در مورد همه امور کشور اظهارنظر کند و نباید برای هیچ نهادی تقدس قائل شد."

او بار دیگر تأکید کرد که بعضی فرماندهان سپاه در جریان انتخابات اخیر مجلس از نامزدهای مورد نظر خود "تمام قد" حمایت کردند و این کار خلاف بوده است.

آقای مطهری گفت: "حرف من این نبود که سپاه نتیجه صندوق ها را تغییر داده است. اطلاع دقیق دارم که مقام معظم رهبری هم از این رفتار بعضی فرماندهان راضی نبودند".

او به آن دسته از فرماندهان سپاه که به گفته او در جریان انتخابات دخالت داشتند هشدار داد که "اگر اصرار کنند و به این رفتار خود ادامه بدهند، نام آنها را هم اعلام خواهم کرد."

آقای مطهری روز یکشنبه در نطق میان دستور خود در مجلس با "مشهود دانستن" دخالت سپاه پاسداران در تعداد زیادی از حوزه های انتخابات مجلس گفته بود: "بسیاری از کاندیداها، چه آنها که در حوزه های رای آوردند و چه آنهایی که رای نیاوردند این موضوع را تایید می کنند."

او همچنین با اعتراض به سیاست های فرهنگی دولت محمود احمدی نژاد و رویکرد او به مسئله حجاب در جامعه ایران، به طعنه گفته بود که دولت باید به فکر باز کردن "کاباره ها" هم باشد.

مطالب مرتبط