محمدرضا خاتمی: جبهه مشارکت با راهپیمایی‌های بعد از انتخابات مخالف نبود

حق نشر عکس
Image caption فعالیت‌های جبهه مشارکت از سوی حکومت ایران غیرقانونی اعلام شده است

محمدرضا خاتمی، دبیرکل سابق جبهه مشارکت ایران اسلامی گفت که این حزب بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، مخالف برگزاری "راهپیمایی سکوت و راهپیمایی های بعدی" نبوده است.

آقای خاتمی این اظهارات را در مصاحبه با ویژه نامه ای تحت عنوان "تحزب" عنوان کرده که در شماره جدید هفته نامه محافظه کار "شما"، ارگان جمعیت موتلفه اسلامی، منتشر شده است.

این سخنان در شرایطی بیان شده که طرفداران رهبر ایران، حمایت از راهپیمایی های بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم، و به ویژه راهپیمایی های بعد از خطبه های نماز جمعه ۲۹ خرداد آیت الله خامنه ای را که در آن خواستار خاتمه تظاهرات اعتراضی شده بود، نوعی خط قرمز تلقی می‌کنند.

"راهپیمایی سکوت" که مورد اشاره محمدرضا خاتمی قرار گرفته، عنوانی است که در ایران، برای اشاره به راهپیمایی ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ مورد استفاده قرار می گیرد.

راهپیمایی ۲۵ خرداد، با حضور گروه بسیار بزرگی از معترضان به نتایج انتخابات در تهران برگزار شد و مدافعان دولت ایران، احزابی چون مشارکت را متهم می کنند که با سازماندهی این راهپیمایی و مناسبت های اعتراضی مشابه، قصد سرنگون کردن حکومت را داشته اند.

محمدرضا خاتمی با رد این اتهام به نشریه شما گفته است که حزب مشارکت "هیچ برنامه خاصی" را برای این روز تدارک ندیده بود و در عین حال تاکید کرده که راهپیمایی را "حق مردم" می داند.

برادر محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران، در عین حال اظهار داشته که دستگاه قضایی، تاکنون هیچ کس را به اتهام شرکت در راهپیمایی ۲۵ خرداد محاکمه نکرده است.

وی از این یادآوری، تلویحا نتیجه گرفته است که مدافعان حکومت ایران، مستندات کافی در اختیار ندارند که منتقدان را به خاطر حمایت از راهپیمایی ۲۵ بهمن به قانون شکنی متهم کنند.

این فعال سیاسی به عنوان نمونه ای دیگر، به دستگیری محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تحریک مردم به اقدامات غیرقانونی اشاره و یادآوری کرده است که آقای میردامادی هرگز بر مبنای چنین اتهاماتی مورد محاکمه قضایی قرار نگرفت.

جبهه مشارکت، بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم، از طرف قوه قضاییه غیرقانونی اعلام شد و اکثر اعضای شورای مرکزی و ده ها نفر از فعالان آن در سرتاسر ایران دستگیر شدند. بسیاری از این دستگیرشدگان هنوز زندانی هستند یا با وثیقه های سنگین در دوران مرخصی از زندان به سر می برند.

محمدرضا خاتمی در بخشی دیگر از مصاحبه، در پاسخ به سوالی در مورد سیاست های جبهه مشارکت در ارتباط با "وحدت ملی" گفته است: "وحدت ملی این‌گونه ایجاد می‌شود که حقوق مردم را که ضایع کرده‌اند به آنها برگردانند، انتخابات آزاد هم برگزار کنند."

وی افزوده است اگر افرادی معتقدند که راه رسیدن به وحدت ملی آن است که منتقدان حکومت بگویند "غلط کرده ایم"، در اشتباه هستند.

در دوران بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم، مدافعان رهبر جمهوری اسلامی تاکید داشته اند که تنها در صورتی حاضر به کم کردن فشار امنیتی بر اصلاح طلبان و معترضان به انتخابات ریاست جمهوری هستند که این معترضان، به صراحت اعلام کنند که اشتباه کرده اند.

مطالب مرتبط