دولت بریتانیا احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران را بررسی کرد

تاسیسات نطنز حق نشر عکس Natanz
Image caption اسرائیل از حمله به تاسیسات هسته ای ایران به عنوان راهی برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی سخن گفته

وزیران ارشد عضو کابینه بریتانیا نحوه واکنش به احتمال رویارویی نظامی ایران و اسرائیل در اواخر سال جاری را بررسی می کنند.

در حالی که قرار است مذاکرات بین المللی جدیدی در مورد برنامه هسته ای تهران در بغداد برگزار شود، کابینه همچنان امیدوار است که اقدامات دیپلماتیک بتواند مانع از آن شود که ایران به اسلحه هسته ای دست یابد و اسرائیل را قانع کند که تهدید خود در مورد بمباران تاسیسات هسته ای ایران را به اجرا نگذارد.

در همانحال، من مطلع شده ام که وزیران بریتانیایی تنها به بررسی امکان رویارویی نظامی بسنده نکرده اند بلکه به بررسی نقشی که ممکن است بریتانیا در صورت بروز چنین وضعیتی ایفا کند، و جنبه قانونی هر نوع درگیری در آن هم پرداخته اند.

هفته گذشته، شورای امنیت ملی در لندن این موضوع را بررسی کرد که اگر دور جدید مذاکرات به شکست بیانجامد و اسرائیل به تهدید خود در مورد اقدام به حمله نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران عمل کند، چه روی خواهد داد.

به اطلاع وزیران رسانده شد که چنین وضعیتی می تواند به بروز جنگ گسترده تری در خاورمیانه منجر شود و ایران نه تنها با حمله به اسرائیل، بلکه همچنین با بستن یک آبراه تجاری حیاتی - یعنی تنگه هرمز - که مسیر عبور بیش از یک پنجم نفت صادراتی جهان است، به آن واکنش نشان دهد.

من مطلع شده ام که مشاوران حقوقی دولت بریتانیا به بررسی جوانب حقوقی درگیری احتمالی بریتانیا در صورت بروز چنین وضعیتی پرداخته اند.

آنان دامنه ای از گزینه های مختلف، از حمایت دیپلماتیک از اسرائیل گرفته تا درگیری احتمالی نیروی دریایی سلطنتی در منطقه را مورد توجه قرار داده اند.

وزیران عضو حزب لیبرال دموکرات، که در زمان اشغال عراق با مشارکت نظامی بریتانیا مخالف بود، اصرار دارند که در آینده، بریتانیا باید فقط به اقدامی دست بزند که آشکارا در چارچوب قوانین بین المللی قرار می گیرد.

وزیران هنوز به آنچه که وینستون چرچیل جنبش "آرواره آرواره" (مذاکره) خواند امید بسته اند و انتظار دارند که مذاکرات بتواند مانع از بروز جنگ شود اما پشت پرده، به بررسی جزئیات واکنش خود به وضعیت "جنگ جنگ" هم پرداخته اند.

مطالب مرتبط