علی لاریجانی: نظرات رهبر بارها به مجلس هشتم رسید

نمایندگان مجلس و رهبر ایران حق نشر عکس a
Image caption تصمیم گیری های نمایندگان مجلس هشتم، بارها تحت تاثیر مواضع یا نقل قول های منسوب به آیت الله خامنه ای تغییر کرد

در آخرین جلسه علنی مجلس هشتم، علی لاریجانی گفت که در طول این دوره، "بارها" نظرات رهبر جمهوری اسلامی به مجلس رسیده و شهادت داد که نمایندگان همواره با "درک نصایح" آیت الله خامنه ای به آن عمل ‌کرده اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای لاریجانی در سخنرانی خود در جلسه چهارشنبه ۳ خرداد (۲۳ مه)، در عین حال تاکید کرد که نظرات رهبر ایران، "صرفا ناصحانه بوده و نه حکمی برای نمایندگان".

در زمان فعالیت مجلس هشتم، به دفعات تصمیم گیری های نمایندگان تحت تاثیر مواضع علنی یا نقل قول های منسوب به آیت الله خامنه ای تغییر کرد. روشی که بسیاری از حامیان عملکرد مجلس، آن را نشانه "ولایت پذیری" نمایندگان می دانند.

در همین مدت، حتی در برخی موارد تصمیم گیری های نمایندگان در خصوص موضوعات حساسی از قبیل طرح سوال از رئیس جمهور، به علت عدم اطمینان از موضع آقای خامنه‌ای و انتشار گمانه زنی های مختلف در این زمینه، مدت ها به تاخیر افتاد.

در تیر ماه گذشته، علی لاریجانی با ذکر اینکه وی و همکارانش وقتی متوجه تفاوت نظر خود با رهبر ایران می شوند تغییر عقیده می دهند اظهار داشت: "من فکر می‌کنم این از نکات مثبت مجلس هشتم است که آنجایی که نظرات رهبری را می‌فهمد، اجرا می‌کند."

در مقابل، علی مطهری نماینده تهران این رویه نمایندگان مجلس هشتم را مغایر "فلسفه ولایت فقیه" دانست و گفت که قانونگذاران "دائما برای هر کاری از دفتر رهبری سوال می‌کنند و به صورت شاخه‌ای از دفتر رهبری درآمده‌اند".

وی بعدها در خصوص علت انتقاد خود توضیح داد: "در جلسات رسمی و غیر رسمی مجلس جملاتی از این قبیل زیاد تکرار می‌شود که: 'نظر آقا این نیست، آقا با این طرح مخالف‌اند، فلان عضو دفتر رهبری گفته است رهبری این نظر را قبول ندارند'، و.... در نتیجه بسیاری از افراد از اظهارنظر خودداری می‌کنند و بسیاری از طرح‌ها با یک جمله باد هوا می‌شود."

اجرای طرح نظارت بر نمایندگان در مجلس نهم

آقای لاریجانی در سخنرانی امروز، از پافشاری مجلس هشتم بر "استقلال" خود تمجید کرده و گفته است: "مجلس مستقل، می‌تواند در تصمیم گیری‌ها مقتدر باشد. مجلس ذلیل اگر هم بخواهد نمی تواند کمکی به دیگر قوا کند."

وی تاکید کرده است: "از اختلاف نظر بین قوا نباید هراسید و آن را باید از نقاط قوت مردم سالاری دانست."

مجلس هشتم در طول چهار سال گذشته بر سر موضوعات مختلف با قوه مجریه درگیری داشته و این درگیری، در مواردی به عدم اجرای مصوبات نمایندگان توسط دولت انجامیده است.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود، دوره هشتم قانونگذاری را از نظر انجام وظایف نظارتی، قوی تر از مجالس قبل ارزیابی کرده و علت این موضوع را "افزایش قدرت نظارتی" کمیسیون های مجلس دانسته است.

وی همچنین خبر داده است: "طرح نظارت بر نمایندگان که با راهنمایی‌های رهبر انقلاب تصویب شد، از ابتدای مجلس نهم به اجرا در می‌آید."

طرح نظارت بر نمایندگان پس از آن در دستور کار قرار گرفت که رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار دو سال پیش خود با نمایندگان مجلس هشتم به آنها گفت: "باید یک ساز و کار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مواخذه کنید."

این نوع نظارت، که علاوه بر تایید صلاحیت نمایندگان توسط شورای نگهبان بود و نظارت بر رفتار آنها در دوران نمایندگی را نیز شامل می شد، با بحث های موافق و مخالفی در مجلس هشتم مواجه شد.

رئیس مجلس، در شهریورماه گذشته و هنگام بررسی مواد این طرح تاکید کرد که رهبر ایران "در جلسات خصوصی"، اهمیت پی گیری تصویب "یک سازوکار درونی" برای نظارت بر نمایندگان مجلس را گوشزد کرده است.

قانون نظارت بر نمایندگان، امکان مجازات آنها را در صورت "سوء استفاده و تخلف مالی یا اخلاقی"، انجام اعمال "خلاف امنیت ملی کشور" و "سایر اعمال مجرمانه" فراهم می‌آورد.

هیات نظارت کننده بر نمایندگان، که از اعضای قوه مقننه تشکیل شده است، حتی می تواند عضویت نمایندگان متخلف در مجلس را لغو کند.

مطالب مرتبط