مدیر عامل خانه سینما: از ابتدا منحل نبوده ایم

محمد مهدی عسگر پور حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای عسگر پور می گوید خانه سینما پنج ماه در برابر اتفاقات رخ داده سکوت کرد

مدیر عامل خانه سینما گفته است خانه سینما از اول هم منحل نبوده است و فعالیت‌های آن فقط متوقف شده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی عسگر پور، مدیر عامل خانه سینما روز چهارشنبه سوم خرداد گفت:"درباره انحلال خانه سینما باید قوه قضائیه یا مجمع عمومی خانه سینما نظر دهد."

او در ادامه افزود دیوان عدالت اداری نامه وزارت ارشاد درباره انحلال خانه سینما را قانونی ندانسته است و این خانه فعالیت خود را از روز ششم خرداد آغاز می کند.

روز گذشته مدیر حوزه ریاست دیوان عدالت اداری از "نقض حکم انحلال خانه سینما" از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به خاطر "رعایت نکردن موازین قانونی" خبر داده بود.

مدیر عامل خانه سینما در این مورد گفت: "خانه سینما پنج ماه درباره اتفاقات افتاده سکوت کرد و منتظر رای دیوان عدالت اداری بود تا به آن تمکین کند، در صورتی که دوستان وزارت ارشاد در این مدت حرفهای مختلفی زدند."

این در حالی است که جواد شمقدری، رئیس سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد تاکید کرده است که خانه سینما غیر قانونی است و باید تعطیل شود.

حق نشر عکس Fars
Image caption خبرگزاری فارس از تجمع 'جمعی از اهالی فرهنگ و هنر' مقابل خانه سینما گزارش داده است

رئیس سازمان امور سینمایی ایران روز سه شنبه دوم خرداد به خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفت: "بر اساس آنچه که مطلع شدیم حکمی که دیوان عدالت اداری صادر کرده است یک اشکال شکلی و یك ایراد در اجرا را بر این حکم گرفته است که در حال بررسی آن هستیم."

علیرضا سجادپور، مدیر کل نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد هم در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه دیوان عدالت اداری تنها یک "اشکال شکلی" به حکم گرفته است گفت که "بدیهی است که با رفع اشکال حکم انحلال همچنان به قوت خود باقی است."

او با اشاره به اینکه معاونت حقوقی وزارت ارشاد در حال تهیه جوابیه ای است، گفت که از نظر این وزارت خانه، "تعطیلی خانه سینما همچنان برقرار و قطعی است."

روز گذشته مدیر حوزه ریاست دیوان عدالت اداری از از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به خاطر "رعایت نکردن موازین قانونی" خبر داده بود.

علی اکبر بختیاری، مدیر حوزه ریاست دیوان عدالت اداری، روز گذشته ضمن اشاره به "نقض حکم انحلال خانه سینما"، گفت: "آنچه رای می گوید ابطال نامه هیئت نظارت وزارت ارشاد است و طبیعتا وقتی این موضوع نقض می شود همه چیز به وضعیت قبل باز می گردد."

به گفته آقای بختیاری شعبه رسیدگی کننده به پرونده به یکی از مسائل موجود در حکم وزارت ارشاد اشکال گرفته است.

اسپری پاشی

حق نشر عکس fars
Image caption اعتراض کنندگان به حکم دیوان عدالت اداری، تابلو خانه سینما را سیاه کردند

در همین حال، امروز چهارشنبه، خبرگزاری فارس، از تجمع "جمعی از اهالی فرهنگ و هنر" و جمعی از خبرنگاران خبرگزاری هنر، مقابل در خانه سینما گزارشی را منتشر کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری فارس، یکی از تجمع کنندگان گفت: "این مجموعه همیشه آب در آسیاب دشمن ریخته است و در تجمع‌های اخیر خود نظیر جشن خانه سینما اقدام به کری‌خوانی علیه نظام کرده‌ است. این حضاری که در این خانه هستند بدانند از جنازه ما حزب‌اللهی‌ها باید رد شوند تا به کار خود ادامه دهند. ما همچنان به اعتراض خود به رئیس جمهور، قوه قضائیه و وزارت ارشاد ادامه خواهیم داد."

در این تجمع تابلوی خانه سینما با اسپری رنگ سیاه شد و خبرگزاری فارس همچنین از "حک کردن نام حضرت زهرا روی در این خانه" خبر داده است.

خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینمایی ایران است که اندیشه تاسیس آن از اواخر دهه شصت شمسی آغاز شد و در سال ۷۲ رسما با این عنوان در اداره کل ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

خانه سینما مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان است.

مطالب مرتبط