ایران ادعاها در گزارش واشنگتن پست درباره توطئه های ترور را رد کرد

نقشه ایران و آذربایجان حق نشر عکس
Image caption آذربایجان در ماه مارس ۲۲ نفر را به ارتباط با سپاه پاسداران ایران متهم کرده بود

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد گزارش یک روزنامه آمریکایی دایر بر وجود شواهدی که چند توطئه ترور بین المللی را به ایران یا متحد آن حزب الله لبنان نسبت می دهد رد کرده است.

واشنگتن پست روز دوشنبه جزئیات آنچه ادعا می شود طرح ترور مقام های آمریکایی در جمهوری آذربایجان بود را گزارش کرده بود.

آذربایجان در ماه مارس گذشته ایران را به تلاش برای انجام "اقدامات تروریستی" علیه اهداف غربی و اسرائیلی متهم کرد.

در آن زمان ۲۲ شهروند آذربایجانی در ارتباط با یک رشته توطئه ادعایی در همکاری با سپاه پاسداران ایران دستگیر شدند. اما ایران با احضار سفیر آذربایجان آن اتهامات را رد کرد.

ادعا می شود که کشتن کارمندان سفارت آمریکا یا اعضای خانواده های آنها بخشی از آن توطئه بوده است.

گزارش روز دوشنبه واشنگتن پست حاوی جزئیاتی بود که از آن زمان در ارتباط با توطئه ادعایی در آذربایجان و سایر کشورها جمع آوری شده است.

واشنگتن پست این گزارش را به نقل از مقام هایی نوشت که از آنها نام نبرده است.

دفتر نمایندگی ایران ادعاهای مطرح شده در گزارش روز دوشنبه واشنگتن پست را بی پایه خوانده و گفته است که کشورش بزرگترین قربانی تروریسم در سال های اخیر بوده است.

واشگتن پست نوشت که محققان در چهار کشور شواهد تازه ای جمع آوری کرده اند که آن تلاش ها را به حزب الله لبنان یا عواملی در ایران نسبت می دهد.

به علاوه این روزنامه نوشت که توطئه ادعایی در آذربایجان فقط یکی از طرح های متعدد در هفت کشور طی یک دوره ۱۳ ماهه بوده است.

دو مقام سعودی، شش مقام اسرائیلی و چندین مقام آمریکایی از جمله اهداف این طرح های ادعایی بوده اند.

اما به نوشته این روزنامه پس از بازداشت ها در جمهوری آذربایجان در ماه مارس این تهدیدها فروکش کرد.

علیرضا میریوسفی رئیس بخش مطبوعاتی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت که ایران همواره هرگونه عمل تروریستی را رد کرده و اتهامات بی پایه تازه بخشی از عملیات ایران هراسی و اعمال فشار نامشروع بر جمهوری اسلامی ایران است.

دولت آمریکا طرح ادعایی در آذربایجان را مستقیما به ایران نسبت نداده است.

به نوشته واشنگتن پست بسیاری از مقام های آمریکایی و کشورهای خاورمیانه این حوادث را بخشی از یک جنگ سایه با ابعاد متعدد می بینند؛ جنگی که ایران نیز در آن قربانی ترور بوده است.

در چند سال اخیر تعدادی از محققان و مقام های ایرانی که گفته می شود به برنامه اتمی این کشور ارتباط داشته اند هدف سوءقصد قرار گرفته اند.

مطالب مرتبط