اعتراض نماینده ایران در سازمان ملل به اظهارات وزیر دفاع اسرائیل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد

محمد خزاعی، سفیر ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، گفته است: اظهارات خصمانه مقامات حکومتی اسرائیل نسبت به ایران مخل آسایش و امنیت در منطقه خاور میانه خواهد بود.

آقای خزاعی با تسلیم نامه ای به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد که نسخه ای از آن برای بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز ارسال شد، گفته است که اظهارات اخیر اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در خصوص حمله نظامی به مراکز اتمی ایران عیر قابل توجیه و خلاف قواعد حقوقی بین‌المللی بوده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت ایران، او گفت که این گونه اظهارات نقض اصول منشور ملل متحد و حرکتی بر خلاف تلاش‌های جهانی برای تقویت صلح و امنیت در سطح بین المللی و منطقه ای است.

وی همچنین گفت: اظهارات خصمانه اسرائیل علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران از سوی حکومتی صادر می شوند که خود مسلح به انواع سلاحهای اتمی است و خود تهدید امنیتی برای منطقه محسوب می شود.

محمد خزاعی همچنین از خشونت حکومت اسرائیل در اشغال سرزمینهای فلسطینی و "قتل عام" غیر نظامیان انتقاد کرد.

اهود باراک اخیرا گفته بود که اسرائیل حمله به مراکز هسته ای ایران را همچنان به عنوان یک احتمال در برنامه خود دارد و کشورش یک ایران هسته ای را تحمل نخواهد کرد.

این اظهارات مقامات اسرائیلی و ایرانی در حالی بیان شده اند که دولت ایران مشغول گفتگو با آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین مقامات سیاسی شش کشور قدرتمند جهان برای رسیدن به تفاهم بر سر آینده برنامه تحقیقات هسته ای ایران هستند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای متهم می کنند اما ایران ضمن تاکید بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود می گوید که هدف این برنامه صرفا تامین برق و همچنین رادیوایزوتوپهای دارویی مورد نیاز این کشور است.

مطالب مرتبط