تلاش دوباره برای معرفی حداد عادل برای ریاست مجلس

لاریجانی و حدادعادل حق نشر عکس fars
Image caption علی لاریجانی و حدادعادل برای ریاست مجلس با هم رقابت می کنند.

یک روز بعد از تلاش نه چندان موفق گروهی از نمایندگان مجلس ایران برای معرفی غلامعلی حداد عادل برای ریاست مجلس، این گروه جلسه دیگری تشکیل داده و با جمع کردن تعداد بیشتری از نمایندگان سعی دارند وی را به عنوان رئیس مجلس معرفی کنند.

غلامعلی حداد عادل که در مجلس هفتم رئیس مجلس بود، در مجلس پیشین (هشتم) جای خود را به علی لاریجانی داد و اکنون این دو نفر رقیب جدی هم برای ریاست مجلس هستند.

علی لاریجانی از قم و غلامعلی حداد عادل از تهران، در دور اول انتخابات که روز دوازدهم اسفند ۱۳۹۰ برگزار شد، به مجلس نهم راه یافتند.

یک روز پیش و روز شنبه ششم خرداد دو جلسه فراکسیون "اصولگرایان" و فراکسیون "رهروان ولایت" برای انتخاب رئیس مجلس نهم در تهران برگزار شد، و فراکسیون اصولگرایان به عنوان حامی حداد عادل تنها توانسته بود ۹۸ نفر از منتخبان مجلس را به جلسه خود بکشاند ولی در جلسه روز یکشنبه تعداد این افراد به ۱۳۷ نفر رسیده است.

در جلسه پیشین حامیان آقای حدادعال، بدون رای گیری وی را به عنوان رئیس پیشنهادی مجلس معرفی کردند.

این در حالی است که در جلسه روز گذشته فراکسیون "رهروان ولایت" که از ریاست علی لاریجانی حمایت می کنند ۱۶۰ نماینده حضور داشتند و آقای لاریجانی توانسته بود با ۱۵۰ رای به عنوان رئیس پیشنهادی این فراکسیون انتخاب شد.

در جلسه امروز فراکسیون اصولگرایان، آقای حداد دوباره سخنرانی کرد و در سخنانش با تاکید بر تعامل با دولت گفت که "معتقدم تعامل نتیجه بخش بهتر از تنازع بی نتیجه است."

دختر حداد عادل عروس آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران است و وی گفت که "به سبب ارتباطی که با مقام معظم رهبری از ابتدای انقلاب داشته ام ایشان را با زهد، تقوا، حکمت، شجاعت می شناسم و از هر جهت افتخار می‌کنم که در مسیری که ایشان می فرمایند، حرکت کرده و عمل کنم."

آقای حداد عادل تاکید کرد که "ادامه مجلس نیز باید در مسیر رهبری باشد و بدون هزینه‌ای برای نظام کارها انجام گیرد و کاری کنیم که رهبری ناگزیر به ورود به مسائل برای حل مشکلات نباشند."

جبهه پایداری از حامیان اصلی ریاست حداد عادل بر مجلس نهم است که از سوی محمدتقی مصباح یزدی حمایت می شود و در انتخابات با جبهه متحد اصولگریان به رهبری محمدرضا مهدوی کنی با هم رقابت می کردند.

آقای حداد عادل در ششمین دوره انتخابات مجلس، با باطل اعلام شدن رای یک کاندیدا به مجلس راه یافت و ریاست فراکسیون اقلیت را به عهده داشت، اما در مجلس هفتم به ریاست مجلس رسید.

در مجلس هشتم علی لاریجانی توانست جای آقای حدادعادل را بگیرد و اکنون بعد از چهار سال دوباره این دو برای ریاست مجلس با هم رقابت می کنند.

آقای حداد عادل که روز گذشته نیز در جمع طرفدارانش سخن گفته بود، در جلسه امروز به سابقه آشنایی خود با آقای لاریجانی پرداخت و گفت که "بنده و آقای لاریجانی از دوره لیسانس در دانشگاه صنعتی شریف با هم آشنا و دوست شدیم و در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری بنده استاد آقای لاریجانی بودم و پایان نامه و تز دکتری وی نیز با من بود و من استاد راهنمای او در مقطع دکتری بودم."

این نماینده تهران برای آنکه بتواند رای نمایندگان شهرستانی را جلب کند وعده داد که در صورتی که رئیس مجلس شود جلساتی را برای بررسی مسائل استانی تشکیل خواهد داد که هر ماه با حضور استاندار مشکلات آن استان مطرح شود.

در جلسه روز گذشته فراکسیون "رهروان ولایت" که از ریاست آقای لاریجانی حمایت می کند نیز آقای لاریجانی گفته بود که تسهیلاتی را برای همه نمایندگان در نظر می گیرد تا آنها بتوانند راحت تر با کارشناسان و مردم ارتباط داشته باشند و دفاتری نیز در شهرها برای نمایندگان تشکیل خواهد داد.

رقبای سیاسی علی لاریجانی، رئیس مجلس هشتم هم در دوره ای به دلیل سکوت او در برابر رفتار معترضان و رهبران مخالف دولت، از او انتقاد کردند.

آقای لاریجانی پس از فروکش کردن اعتراضات، گزارش ها مبنی بر فرستادن پیام تبریک برای پیروزی میرحسین موسوی را تکذیب کرد.

آقای حدادعادل هم زمستان سال گذشته خورشیدی در جریان یک سخنرانی به مناسبت تظاهرات طرفداران حکومت در برابر مخالفان دولت، با اشاره به بیانیه حضور میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری گفته بود "از همان بیانیه اعلام رسمی نامزدی انتخابات، بوی فتنه به مشام می‌رسید."

مطالب مرتبط