فعالیت نهمین دوره مجلس ایران رسما آغاز شد

حق نشر عکس Reuters

فعالیت نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران صبح امروز، یکشنبه، هفتم خرداد، رسما آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، در اولین روز از فعالیت رسمی مجلس نهم، علیرضا مرندی، نماینده تهران به عنوان رئیس سنی، رضا آشتیانی عراقی، نماینده قم به عنوان نایب رئیس، محمد حسن‌نژاد، نماینده مرند و جلفا و ابوالقاسم جراره، نماینده بندرعباس به عنوان جوان‌ترین نمایندگان منشی، ترکیب هیات رئیس مجلس نهم را در نشست امروز تشکیل داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در مراسم آغاز به کار نهمین دوره مجلس ایران، به جز نمایندگان منتخب مجلس نهم، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور، صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم حضور داشته‌اند.

اعضای هیات دولت، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان از دیگر حاضران در مراسم آغاز به کار نهمین دوره مجلس ایران بوده‌اند.

گزارش شده است که آیت‌الله محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، پیام رهبر ایران به نمایندگان مجلس نهم را قرائت کرده است.

بررسی اعتبارنامه‌ها

در اولین نشست مجلس نهم ایران، ۱۵ شعبه برای بررسی و تایید اعتبارنامه نمایندگان منتخب این مجلس تشکیل شده است.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس ایران، هر یک از این شعبه‌ها برای تمام دوره نمایندگی رسمیت دارند. رسیدگی به اعتبارنامه‌ها، تعیین اعضای کمیسیون تحقیق، تعیین اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی و بررسی و تشخیص صلاحیت نامزدهای عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس از جمله وظایف این شعبه‌ها اعلام شده است.

طبق اعلام رئیس سنی مجلس ایران، دومین جلسه علنی مجلس فردا، دوشنبه، هشتم خرداد، تشکیل خواهد شد و قرار است در این نشست اعضای هیات رئیسه سنی، هیات رئیسه موقت را انتخاب کنند.

هیات رئیسه موقت مجلس، اداره نشست‌ها تا زمان تایید اعتبارنامه دو سوم نمایندگان، برگزاری انتخابات هیات رئیسه دائم و نیز رسیدگی به امور اداری مجلس را به عهده خواهد داشت.

مجلس ایران ۲۹۰ نماینده دارد، ولی به دلیل ابطال نتایج انتخابات دو حوزه انتخابیه دماوند، و تنکابن و رامسر از سوی شورای نگهبان، این دو حوزه تا زمان برگزاری انتخابات میاندوره‌ای، نماینده‌ای در مجلس نهم ندارند.

از ۲۸۸ نفر نماینده کنونی نهمین دوره مجلس ایران ۱۹۶ نفر منتخب جدید و ۹۲ نفر از نمایندگان مجلس هشتم هستند.

طبق اعلام دبیر هیات رئیسه سنی مجلس ایران، در نشست امروز ۲۷۸ نفر از نمایندگان مجلس نهم حضور داشتند که مراسم تحلیف را به جا آوردند و اعتبارنامه‌هایشان را به مجلس تحویل دادند.

ایرنا به نقل از وزیر کشور ایران گزارش کرده است که در دی ماه سال گذشته نزدیک به پنج هزار و ۴۰۵ نفر برای حضور در رقابت‌های انتخابات مجلس ایران ثبت‌نام کرده بودند و در نهایت پس از بررسی صلاحیت‌ها، سه هزار و ۳۲۳ نفر از آنها در این رقابت‌ها حضور یافته‌اند.

اولین دوره انتخابات نهمین دوره مجلس ایران روز جمعه ۱۲ اسفند ماه برگزار شد. ستاد انتخابات کشور مشارکت رأی‌دهندگان در مرحله اول انتخابات مجلس را ۶۴.۲ درصد اعلام کرده است.

دومین دوره انتخابات مجلس ایران هم روز ۱۵ اردیبهشت ماه در ۳۳ حوزه انتخابیه برگزار شد.

مطالب مرتبط