پانه تا: آماده دست زدن به هر اقدامی در برابر ایران هستیم

پانه تا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای پانه تا تاکید کرد مناقشه هسته ای غرب با ایران به وسیله دیپلماسی حل و فصل شود

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا گفته است ایالات متحده برای پیشگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی برای دست زدن به هر اقدامی آمادگی دارد.

آقای پانه تا در این حال تاکید کرد مناقشه هسته ای غرب با ایران به وسیله دیپلماسی حل و فصل شود.

آقای پانه تا که با شبکه تلویزیونی ای بی سی صحبت می کرد، در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته ای اخیر با ایران گفت فرض اولیه آمریکا و جامعه جهانی این است که نباید به ایران اجازه داد به سلاح هسته ای دست پیدا کند.

آقای پانه تا ضمن تاکید بر دیپلماسی، گفت آمریکا برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، به هر کاری که لازم باشد دست خواهد زد.

لئون پانه تا در واکنش به سخنان اخیر سفیر آمریکا در اسرائیل درباره آمادگی ایالات متحده برای حمله به ایران گفت: "یکی از وظایف وزارت دفاع برنامه ریزی است و ما برای اجرای هرگونه عملیات احتمالی برای دفاع از خود برنامه داریم."

آقای پانه تا همچنین درباره اوضاع افغانستان و پاکستان که از اولویت های سیاست خارجی آمریکا هستند، صحبت کرد.

آقای پانه تا با دفاع از سیاست آقای اوباما برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تا پایان ۲۰۱۴ گفت، ایالات متحده همچنان درگیر جنگ است ولی مسیر درستی را در پیش گرفته است.

میت رامنی که از او به عنوان رقیب بالقوه جمهوری خواه باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نام برده می شود، از تعیین تاریخ زمان خروج ایالات متحده از افغانستان انتقاد کرده است.

آقای پانه تا همچنین از محکوم شدن پزشک پاکستانی همکار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به ۳۳ سال زندان به خاطر کمک به کشف مخفیگاه اسامه بن لادن انتقاد کرد.

به گفته آقای پانه تا دکتر شکیل افریدی علیه منافع پاکستان اقدامی نکرده است.

آقای پانه تا گفت اقدام پاکستان به ترمیم روابط دوجانبه کمک نمی کند.

کمیته تخصیص بودجه مجلس سنای آمریکا هفته پیش در واکنش به این اقدام پاکستان، کمک مالی واشنگتن به اسلام آباد را ۳۳ میلیون دلار، یعنی یک میلیون دلار به ازای هر سال حبس آقای افریدی کاهش داد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین از خواسته های پاکستان برای بازگشایی مسیر زمینی انتقال تدارکات ناتو به افغانستان انتقاد کرد.

پاکستان شش ماه است در اعتراض به کشته شدن ۲۴ نظامی این کشور در حمله هوایی آمریکا به مناطق مرزی آن با افغانستان، مانع از تردد کامیون های حامل تدارکات برای نظامیان ناتو شده است.

یکی از خواسته های پاکستان عذرخواهی رسمی آمریکا و دیگری افزایش حق تردد این کاروان هاست.

آقای پانه تا گفت آمریکا نمی گذارد که قیمت جدیدی به آن تحمیل شود.

بر اساس بعضی از گزارش ها به نقل از مقام های آمریکایی، پاکستان در پی افزایش حق تردد هر خودروی باربری از ۲۵۰ دلار به حدود پنج هزار دلار است.

مطالب مرتبط