ایران اتهام کمک به براندازی حکومت بحرین را رد کرد

به روز شده:  17:30 گرينويچ - دوشنبه 28 مه 2012 - 08 خرداد 1391

روابط ایران و بحرین طی ماه های گذشته سرد بوده است

ایران به حکم یک دادگاه بحرینی مبنی بر کمک جمهوری اسلامی ایران برای براندازی حکومت بحرین واکنش نشان داده و دخالت در امور این کشور را تکذیب کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در عین حال از مقام های بحرینی خواسته است که "به مطالبات شهروندان خود احترام بگذارند".

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری مهر گفته است: "ما بارها اعلام کرده ایم که در مسائل داخلی بحرین دخالتی نداریم و ریشه اصلی بحران توجه نکردن به خواست مردم آن کشور است."

یک روز پیش از این، رسانه ها از محکومیت هشت نفر در دادگاهی در بحرین خبر داده بودند که اتهام آنها همکاری با ایران با هدف براندازی حکومت بحرین اعلام شده است.

حکومت بحرین می گوید که ایران در ناآرامی های این کشور و اعتراضات مردمی نسبت به حکومت این کشور نقش داشته است، اما ایران دخالت در امور داخلی بحرین را پی در پی رد می کند.

دو کشور طی ماه های گذشته روابط سردی با یکدیگر داشته اند تا آنجا که سفرای خود را از منامه و تهران فراخوانند.

ایران نسبت به سرکوب اعتراضات مردم بحرین و حضور نیروهای نظامی امارات متحده عربی و عربستان سعودی در این کشور به مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل و سازمان همکاری های اسلامی اعتراض کرده است.

بحرین این اقدام ایران را دخالت در امور خود توصیف کرده و گفته بود که حضور این نیروها در چارچوب توافقی بود که شش کشور شورای همکاری خلیج فارس برای کمک به تامین امنیت یکدیگر امضا کرده بودند.

تظاهرات در ایران در مخالفت با سرکوب معترضان بحرینی

تلاش تازه بحرین و عربستان سعودی برای تعمیق روابط امنیتی و نظامی این دو کشور هم به تازگی به انتقاد کم سابقه مجلس ایران و شماری از چهره‌های مذهبی این کشور منجر شده بود که این تصمیم را نقض استقلال بحرین و زمینه پیوستن آن به عربستان تعبیر کرده بودند.

وزارت امور خارجه ایران اخیرا اعلام کرده است که "دخالت نظامی و امنیتی کشورهای همسایه مانند عربستان و طرح هایی که مانند الحاق بحرین به عربستان مطرح شد، از نظر ما اقدامات نسنجیده ای است که بحران را ریشه دارتر و عمیق تر می کند."

بحرین در جنوب خلیج فارس تا حدود دویست سال پیش تحت حاکمیت ایران قرار داشت اما همزمان با کاهش حضور سیاسی ایران در این جزیره و تشکیل یک حکومت عربی محلی، سرانجام با موافقت ایران و وساطت سازمان ملل به طور رسمی از ایران جدا و به عنوان یک کشور تازه اعلام استقلال کرد.

ایران اولین کشوری بود که استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

بخش وسیعی از ساکنان بحرین ایرانی تبار و پیرو مذهب شیعه هستند، اما حکومت سلطنتی بحرین را یک خاندان عرب تبار سنی در دست دارد.

در جریان مذاکرات اخیر ایران و شش کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان که در بغداد انجام شد، هیات مذاکره کننده ایران بدون اشاره به جزئیات، اعلام کرد درباره موضوع بحرین نیز با گروه موسوم به پنج بعلاوه یک گفت و گو کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.