واشنگتن‌پست: زنجیره ترورهای ناموفق دیپلمات‌های خارجی به ایران می‌رسد

حق نشر عکس AFP
Image caption در حمله روز سیزدهم فوریه در دهلی‌نو، یک خودروی متعلق به سفارت اسرائیل هدف قرار گرفت

در ادامه اتهاماتی که درباره دست داشتن عوامل مرتبط با ایران در توطئه‌های مربوط به ترور دیپلمات‌های خارجی در کشورهای مختلف مطرح شده‌اند، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به نقل از چند مقام اطلاعاتی آمریکا نوشته است که توطئه‌هایی که تاکنون افشا شده‌اند، الگوی مشابهی داشته‌اند و شواهد بیشتری درباره احتمال ارتباط ایران با این حمله‌ها به دست آمده است.

دو مقام رسمی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، به واشنگتن‌پست گفته‌اند که این تحقیقات درباره طرح‌های ترور دیپلمات‌های خارجی در هفت کشور مختلف انجام شده است.

در جریان این تحقیقات، مدارکی همچون سابقه تماس‌های تلفنی، آزمایش‌های پزشکی قانونی، هماهنگی‌های مربوط به فراهم کردن مقدمات سفر عاملان ترورها و حتی سیم‌کارت‌های تلفن‌ همراه خریداری‌شده در ایران که چند نفر از عوامل ترورهای برنامه‌ریزی‌شده از آنها استفاده کرده‌اند، بررسی شده است.

واشنگتن‌پست روز دوشنبه، ۲۸ ماه مه، به نقل از یکی از مقامات رسمی که در جریان گزارش نهادهای امنیتی بوده، نوشته است که مدرک روشنی که به طور مستقیم این طرح‌ها را به ایران ربط دهد، به دست نیامده است و مشخص نیست که آیا مقامات رسمی ایران دستور اجرای چنین طرح‌هایی را به طور مستقیم صادر کرده‌اند یا این که عوامل اطلاعاتی، یا گروهی غیررسمی و وابسته به ایران با دریافت تایید ضمنی مقامات این کشور چنین حمله‌هایی را طراحی کرده‌اند.

واشنگتن‌پست با اشاره به طرح توطئه حمله به کارکنان سفارت آمریکا در جمهوری آذربایجان و خانواده‌های آنها در سال گذشته نوشته است که ظاهرا این طرح تنها یکی از چندین طرح مشابه بوده است و برای اقدامات مشابهی در دست‌کم ۷ کشور در دوره‌ای ۱۳ ماهه برنامه‌ریزی شده بود.

الگوهای مشابه

رسانه‌های جمهوری آذربایجان در دی ماه سال گذشته از بازداشت دو نفر به اتهام "تروریسم" خبر دادند. گفته شد که این دو نفر به دنبال سوءقصد به سفیر اسرائیل در باکو بوده‌اند و با نهادهای امنیتی ایران ارتباط داشته‌اند.

گزارش شده است که قرار بود بخشی از عملیات طرح توطئه حمله به دیپلمات‌های آمریکایی و خانواده‌های آنها در جمهوری آذربایجان، با انفجار بمب در یک خودرو اجرایی شود که مشابه حمله‌ای است که در روز سیزدهم فوریه (۲۴ بهمن) سال گذشته در دهلی نو انجام شد در جریان آن، یک خودروی متعلق به سفارت اسرائیل هدف قرار گرفت.

همزمان با دهلی‌نو، دیپلمات‌های اسرائیلی در تفلیس، پایتخت گرجستان هم هدف بمبگذاری مشابهی قرار گرفتند و یک روز بعد در ۲۵ بهمن ماه گزارش شد که در یک اقدام تروریستی ناموفق سه انفجار در بانکوک، پایتخت تایلند، رخ داده است. گفته شد که این انفجارها با توطئه‌ای برای حمله به دیپلمات‌های اسرائیلی در بانکوک در ارتباط بوده است.

اسرائیل ایران را به دست داشتن در این حمله‌ها متهم کرده است، ولی مقامات ایران همواره این اتهامات را رد می‌کنند.

آمریکا در اکتبر (مهرماه) سال گذشته هم اعلام کرد که طرح ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را خنثی کرده است. آنها گفتند که دو مرد ایرانی مظنون به طراحی این توطئه، به دنبال اجیر کردن قاچاقچیان مکزیکی مواد مخدر برای ترور سفیر عربستان سعودی بوده‌اند.

در عین حال واشنگتن‌پست با اشاره به ترور چهار نفر مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سه سال گذشته، تصریح کرده است که ایران نیز خود قربانی اقدامات تروریستی بوده است.

مقامات رسمی ایران به نوبه خود عوامل اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا را مسئول این ترورها معرفی کرده‌اند.

ایران در بهمن سال گذشته با احضار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران به آنچه "تردد برخی تروریست‌های مرتبط با ترور دانشمندان هسته‌ای به جمهوری آذربایجان و برخورداری از برخی تسهیلات در آن کشور برای عزیمت به تل‌آویو و همکاری با شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی (اسرائیل)" خواند، اعتراض کرد.

واشنگتن‌پست اضافه کرده است که بسیاری از صاحبنظران، این طرح‌های ترور را به عنوان بخشی از "جنگ در سایه" بین دو طرف ارزیابی می‌کنند.

مطالب مرتبط