چهار نفر در کویت به جرم جاسوسی برای ایران به حبس ابد محکوم شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این پرونده باعث بروز تنش هایی بین ایران و کویت شد

یک منبع قضایی درکویت گفته است که حکم اعدام دو شهروند ایرانی و یک کویتی به اتهام جاسوسی برای ایران در دادگاه تجدید نظر به حبس ابد تقلیل یافته و حکم زندان ابد شخص دیگری هم در همین پرونده تأیید شده است.

به گفته این منبع، این دادگاه همچنین یک مرد و زن ایرانی و یک شهروند سوریه را که به حبس ابد محکوم شده بودند، تبرئه کرده است.

در ماه مه (اردیبهشت ماه) سال ۲۰۱۰ میلادی منابع کویتی اعلام کردند که یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران ایران که به کسب اطلاعات در مورد تاسیسات نظامی کویت و ایالات متحده در آن کشور مشغول بود، کشف شده است و اعضای آن بازداشت شده اند.

چند پایگاه نظامی آمریکایی در کویت مستقر است و ایالات متحده از این پایگاه ها به عنوان نقطه ترانزیت برای اعزام نیرو و تدارکات به عراق استفاده کرده است.

منابع کویتی همچنین از ارتباط بعضی کارکنان سفارت ایران در کویت با این شبکه جاسوسی خبر دادند که از سوی مقامات جمهوری اسلامی به شدت تکذیب شد.

به هنگام محاکمه این افراد گفته شد که متهمان در ارتباط با فعالیت خود، به طور مکرر و به عنوان توریست یا زائر و یا به منظور معالجه پزشکی به ایران سفر می کردند.

مجرمان در تمام طول دادگاه ضمن رد اتهامات وارده اعلام کردند که تحت شکنجه آنها را وادار به اعتراف کرده اند.

این پرونده باعث بروز تنش هایی در روابط ایران و کویت شد.

پس از دیدار علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران از کویت در ماه مه سال ۲۰۱۱ بود که سفرا و دیپلمات های دو کشور بار دیگر به محل ماموریتشان بازگشتند.

حکم صادره برای تایید نهایی به دادگاه عالی کویت ارجاع داده شده است.

مطالب مرتبط