هشدار روسیه در مورد افزایش دایره تحریم‌ها علیه ایران

حق نشر عکس .
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه هشدار داده است که فشار بیش از حد بر ایران ممکن است کار را به بن‌بست بکشاند

وزارت امور خارجه روسیه گفته ممکن است که برخی از تحریمهای آمریکا علیه ایران به دلیل ماهیت فرامرزی خود سبب بروز "عواقب جدی" در روابط میان مسکو و واشنگتن بشود.

آلکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که دولت روسیه انتظار دارد شرکتهای روسی که تابع قوانین کنترل صادرات آن کشور و همچنین محدودیتهای اعمال شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، قربانی قوانین محدود کننده تجارت آمریکایی نشوند.

آقای لوکاشویچ گفت که انتظار دارد دولت آمریکا از قوانین فرامرزی برای برخورد با شرکتهای روسی استفاده نکند "در غیر این صورت، عواقب جدی برای روابط روسیه و آمریکا بوجود خواهد آمد."

آمریکا در سال ۲۰۱۰ نیز محدودیتهایی را که بر شرکتها و سازمانهای روسی طرف قرارداد با ایران اعمال شده بود، به طور یکجانبه رفع کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته است که "فشار بیش از حد بر ایران هیچ فایده ای ندارد و تنها وضعیت برنامه هسته ای آن کشور را به بن بست می کشاند."

او گفت که برای روسیه غیر قابل قبول است که تحریمهای آمریکا به حدی گسترش پیدا کند که شامل اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر کشورها نیز بشود.

کشورهای غربی خواهان توقف غنی سازی اورانیوم توسط ایران هستند و گفته اند در صورتی که ایران بر ادامه غنی سازی اورانیوم پافشاری کند، تحریم های خود را افزایش خواهند داد.

ایران همواره گفته است که برنامه تحقیقات هسته ای اش صلح آمیز است و در جهت تولید برق و تامین نیازهای کشور برای رادیو ایزوتوپهای دارویی انجام می شود.

دولت ایران در حال حاضر مشغول گفتگو با آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین مقامات سیاسی شش کشور قدرتمند جهان، از جمله آمریکا و روسیه، برای رسیدن به تفاهم بر سر آینده برنامه تحقیقات هسته ای خود است.

تازه‌ترین دور مذاکرات هفته گذشته در بغداد انجام شد و دور بعدی این گفتگوها قرار است که ماه آینده میلادی در مسکو برگزار شود.

مطالب مرتبط