واکنش ایران به محکومیت اتباع این کشور در کویت

حق نشر عکس IRNA
Image caption رامین مهمان پرست گفته است تاکنون اجازه دسترسی کنسولی به این افراد به ایران داده نشده است

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به صدور حکم حبس ابد برای اتباع ایرانی در کویت به اتهام جاسوسی برای ایران، گفت که ادعاهای مطرح شده علیه آنها "واهی و بی اساس" بوده است.

آقای مهمان پرست روز سه شنبه ۹ خرداد ( ۲۹ مه) در جریان نشست هفتگی خود گفت: "ادعای کویتی ها درباره ۴ تبعه ایرانی از نظر جمهوری اسلامی مردود است."

این در حالی است که یک منبع کویتی روز گذشته ( دوشنبه ۸ خرداد) اعلام کرد که حکم اعدام دو شهروند ایرانی و یک کویتی به اتهام جاسوسی برای ایران در دادگاه تجدید نظر به حبس ابد تقلیل یافته و حکم زندان ابد شخص دیگری که ملیت او روشن نیست هم در همین پرونده تایید شده است.

این منبع همچنین گفته که یک مردو زن ایرانی و یک شهروند سوری که پیشتر به حبس ابد محکوم شده بودند، تبرئه شده اند.

آقای مهمان پرست با اشاره به این که این موضوع قبلا توسط مقامات کویتی تکذیب شده بود تاکید کرد: "سناریوهای ساختگی در این باره کارایی ندارد و بهتر است کشورهای منطقه وارد این بازی ها نشوند."

وزیر خارجه ایران افزود: "متاسفانه دولت کویت با وجود اینکه عضو کنوانسیون حقوق اتباع است، تاکنون اجازه دسترسی کنسولی به این افراد را به ایران نداده که ما رسما به این موضوع اعتراض می کنیم."

در ماه مه (اردیبهشت ماه) سال ۲۰۱۰ میلادی منابع کویتی اعلام کردند که یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران ایران که به کسب اطلاعات در مورد تاسیسات نظامی کویت و ایالات متحده در آن کشور مشغول بود، کشف شده است و اعضای آن بازداشت شده اند.

چند پایگاه نظامی آمریکایی در کویت مستقر است و ایالات متحده از این پایگاه ها به عنوان نقطه ترانزیت برای اعزام نیرو و تدارکات به عراق استفاده کرده است.

منابع کویتی همچنین از ارتباط بعضی کارکنان سفارت ایران در کویت با این شبکه جاسوسی خبر دادند که از سوی مقامات جمهوری اسلامی به شدت تکذیب شد.

به هنگام محاکمه این افراد گفته شد که متهمان در ارتباط با فعالیت خود، به طور مکرر و به عنوان توریست یا زائر و یا به منظور معالجه پزشکی به ایران سفر می کردند.

این پرونده باعث بروز تنش هایی در روابط ایران و کویت شد.

مطالب مرتبط