'تب کریمه کنگو به تهران هم رسید'

حق نشر عکس no credit
Image caption تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق این کنه منتقل می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از شیوع تب کریمه کنگو در استانهای شرقی ایران، این بیماری اینک به تهران رسیده است.

خبرگزاری مهر می نویسد که حال دو شهروند ایرانی که در تهران ساکن هستند به دلیل ابتلا به "تب خونریزی دهنده کریمه کنگو" وخیم اعلام شده است.

این خبرگزاری دستگاه‌های مسئول از جمله وزارت بهداشت و سازمان صدا و سیمای ایران را به دلیل "اهمال در پیشگیری و همچنین کوتاهی در زمینه اطلاع رسانی" مورد انتقاد قرار داده است.

تا کنون ۹ نفر در استان خراسان رضوی به تب کریمه کنگو مبتلا شده اند و دو نفر هم جان خود را از دست داده اند.

خبرگزاری فارس از شهر بجنورد در استان خراسان شمالی (شمال شرق ایران) گزارش داده است که مصرف گوشت به دلیل نگرانی مردم از ابتلا به این بیماری ۵۰ درصد کاهش یافته است.

ماه گذشته نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مراجعه پنج مورد مشکوک به تب کریمه کنگو به مراکز بهداشتی و درمانی استان هرمزگان خبر داده بود.

این بیماری از طریق دام های آلوده از مرزهای شرقی وارد ایران می شود.

یک کارشناس بهداشت گفته است که دامداران می توانند با سمپاشی چهارپایان خود از انتقال این بیماری که توسط حشراتی مانند کنه به وجود می آید جلوگیری کنند.

همچنین مصرف کنندگان می توانند با استفاده از دستکش در زمان تماس با گوشت و نگهداری آن در فریزر به مدت ۴۸ ساعت پیش از مصرف، با شیوع این بیماری مقابله کنند.

تب خونریزی دهنده‌ کریمه کنگو یک بیماری حاد ویروسی همراه با تب و خونریزی‌های وسیع است که می تواند در صورت عدم درمان به موقع به مرگ انسان منجر شود.

از علایم این بیماری می‌توان به تب، سردرد، تهوع و استفراغ، خونریزی‌های شدید و کاهش فشار خون اشاره کرد.

مطالب مرتبط