ژاپن واردات نفت از ایران را کاهش داد

حق نشر عکس AP
Image caption دولت ایران اصرار دارد که افزایش تحریم‌های آمریکا و متحدانش بر این کشور تاثیر منفی نگذاشته است

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که ژاپن در ماه گذشته میلادی واردات نفت خام از ایران را به میزان بیش از ۶۵ در صد کاهش داده است.

این اقدام در راستای حرکت متحدان دولت آمریکا برای وارد کردن فشار به ایران برای متوقف کردن برنامه تحقیقات هسته این کشور صورت گرفته است.

واردات نفت خام ژاپن از ایران در طول پنج سال گذشته ۴۰ در صد کاهش داشته است.

آخرین آمار تجاری ژاپن نشان می دهد که آن کشور در ماه آوریل (ماه گذشته) معادل ۱۱۸۴۵۰ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد که نسبت به میزان واردات ماه قبلی (مارس) ۶۵.۵ درصد کمتر بوده است.

در همین حال، واردات نفت از عربستان سعودی بیش از ۳۶ درصد افزایش یافته تا کاهش خرید از ایران را جبران کند. واردات نفت ژاپن از عربستان به ۱.۳۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

ژاپن و چین در کنار هند و اتحادیه اروپا بزرگترین مشتریان نفت ایران هستند. دولت ایران اصرار دارد که افزایش تحریم‌های آمریکا و متحدانش بر آن کشور تاثیر منفی نگذاشته است.

آمریکا گفته است که در مقابل کاهش جدی واردات نفت از ایران، یازده کشور از جمله ژاپن را از تحریم‌های ثانویه اقتصادی معاف خواهد کرد.

بدین ترتیب، بانک‌های ژاپنی به دلیل معامله با بانک مرکزی ایران مورد تحریم‌های دولت آمریکا قرار نخواهند گرفت.

اتحادیه اروپا قرار است تحریم نفتی ایران را از تاریخ اول ژوئیه (۱۱ تیر ماه) اعمال کند.

ژاپن با از مدار خارج کردن همه نیروگاه‌های هسته ای خود پس از زلزله و سونامی سال گذشته، بیش از گذشته به واردات نفت خام برای تامین نیازهای تولید انرژی خود وابسته شده است.

مطالب مرتبط