احمدی نژاد: تولید اورانیوم بیست درصدی برای ساخت بمب نیست

احمدی نژاد و مصاحبه گر فرانسوی - تلویزیون فرانس ٢٤ حق نشر عکس BBC World Service

رئیس جمهوری ایران در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی فرانسه دیدگاه های خود را درباره برنامه اتمی و بحران سوریه بیان داشته است.

تلویزیون فرانس ٢٤، که یک شبکه تلویزیونی وابسته به دولت فرانسه است، مصاحبه ای را با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پخش کرده که محورهای اصلی آن را مساله برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و همچنین بحران سیاسی در سوریه تشکیل می دهد.

گزارشگر تلویزیون فرانس ٢٤ در نخستین سئوال از آقای احمدی نژاد، به نشست هسته ای ایران و ١+٥ در بغداد و توافق برای ادامه مذاکرات در مسکو اشاره کرد و گفت که در اجلاس بغداد، اروپاییان خواستار توقف غنی سازی اورانیوم با غلظت ٢٠ درصد در ایران شدند و ایران نیز خواست تا تحریم های اقتصادی خارجی فورا لغو شود و سئوال کرد که آیا با توجه به این مواضع، گردهمایی مسکو به نتیجه می رسد؟

آقای احمدی نژاد گفت که جمهوری اسلامی خواستار همکاری در زمینه هسته ای "در شرایطی برابر و با احترام متقابل و رعایت حقوق بشر و آماده تبدیل تعامل به همکاری است" هر چند تاکید کرد که در حال حاضر، هر دو طرف مذاکره به یکدیگر بی اعتماد هستند.

در مورد تولید اورانیوم بیست درصدی، آقای احمدی نژاد گفت که اگرچه تولید اورانیوم با این غلظت حق قانونی اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی است، اما ایران در نظر نداشت از این حق استفاده کند زیرا طبق قوانین آژانس، کشورهای دارای این محصول موظف بودند آن را بدون هیچ شرطی در اختیار ایران قرار دهند.

رئیس جمهوری ایران کشورهای دارنده اورانیوم بیست درصدی را متهم کرد که برای تحویل آن به ایران "شرط سیاسی گذاشتند" و در نتیجه، جمهوری اسلامی ناگزیر شد با سرمایه گذاری در این زمینه، راسا به تولید آن بپردازد.

اشاره آقای احمدی نژاد ظاهرا به طرح پیشنهادی گروه ١+٥ برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تهران از طریق تبدیل ذخایر اورانیوم کم غلظت ایران به اورانیوم بیست درصدی در خارج از کشور است که در مذاکرات دو طرف در ژنو در پائیز سال ٢٠٠٩ مطرح شد و مورد قبول نمایندگان گروه ١+٥ قرار گرفت.

حق نشر عکس IRIB
Image caption چند ماه پس از "توافق" ژنو، احمدی نژاد دستور تولید اورانیوم بیست درصدی را صادر کرد

اگرچه پس از پایان این مذاکرات، گفته شد که ایران نیز این طرح را پذیرفته است اما با گذشت چند ماه، جمهوری اسلامی موضع مشخصی در این زمینه اتخاذ نکرد و در اوایل سال بعد، محمود احمدی نژاد ضمن شکایت از عدم دریافت سوخت مورد نیاز رآکتور تهران، دستور آغاز غنی سازی بیست درصدی اورانیوم را به عنوان یک خبر خوش هسته ای صادر کرد.

در حالیکه برخی منابع غربی ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است ایران با ادامه غنی سازی اورانیوم بیست درصدی، در پی تولید اورانیوم با خلوص بالاتر و استفاده از آن در ساخت بمب اتمی باشد، آقای احمدی نژاد در مصاحبه با تلویزیون فرانسه گفت: "برخلاف تبلیغات دروغین، تولید اورانیوم بیست درصدی حرکتی برای ساخت بمب نیست و هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد."

محمود احمدی نژاد تردید کشورهای غربی نسبت به اهداف برنامه های هسته‌ای جمهوری اسلامی را هم توهین آمیز دانست و گفت که "آنها مردم ایران را تهدید می کنند."

وی در عین حال تهدید اسرائیل در مورد حمله به تاسیسات اتمی ایران را کم اهمیت جلوه داد و با اظهار اینکه جمهوری اسلامی توانست عراق را در جنگ شکست بدهد، گفت "صهیونیست ها که به حساب نمی آیند، اما ملت ایران همیشه دشمنانش را پشیمان کرده است."

کشتار در سوریه

بخش دیگری از مصاحبه رئیس جمهوری ایران با شبکه تلویزیونی فرانس ٢٤ به بحران سیاسی سوریه و به خصوص کشتار اخیر در شهر حوله در آن کشور ارتباط داشت.

خبرنگار تلویزیون فرانسه یادآور شد که در کشتار حوله، یکصد و هشت نفر کشته شده اند که چهل و نه نفرشان کودک و سی و چهار نفرشان زن بوده اند و افزود که به گفته شاهدان عینی، شبه نظامیان طرفدار دولت سوریه مرتکب این قتل عام شده اند و نظر آقای احمدی نژاد را در این زمینه جویا شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption محمود احمدی نژاد عامل کشتار حوله را "بدون هیچ استثنا" محکوم کرده است

رئیس جمهوری ایران با اظهار این نظر که "آزادی و داشتن انتخابات آزاد" حق تمامی ملت ها از جمله ملت سوریه است، از کشتار حوله ابراز تاسف کرد و گفت که امیدوار است کمیته هایی که مسئول تحقیق در این زمینه هستند بتوانند حقیقت را روشن و عاملان این کشتار را معرفی کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا مانند کشورهای غربی، بشار اسد و عوامل حکومت سوریه را عامل این کشتار می داند و یا مانند مقامات و رسانه های دولتی سوریه، "تروریست های خارجی" را متهم می کند، گفت: "من در این باره قضاوتی ندارم، این کمیته های مسئول تحقیق هستند که باید در این باره اظهار نظر کنند."

آقای احمدی نژاد در عین حال گفت که از نظر او باورکردنی نیست که دولتی بتواند مردم کشورش را به قتل برساند و تاکید کرد که هرکس که مرتکب این جنایت شده، باید محکوم شود.

گزارشگر تلویزیون فرانسه در واکنش به این اظهارات آقای احمدی نژاد پرسید "حتی اگر آن یک نفر، بشار اسد باشد؟"

رئیس جمهوری ایران گفت: "من کسی را استثنا نکرده ام، اما دولت های غربی نباید از این حوادث به نفع خودشان بهره برداری کنند" و اظهار داشت که برخی دولت های غربی، با بشار اسد مخالفند و از یک سال پیش تا کنون، علیه او وارد عمل شده اند و افزود: "از این رو، ما نمی توانیم به این افراد اعتماد کنیم، چون هدف آنها ساقط کردن دولت بشار اسد است."

از رئیس جمهوری ایران سئوال شد که به چه دلیل جمهوری اسلامی سقوط رهبران تونس، مصر، لیبی و یمن را تبریک گفت اما در حالیکه بسیاری از افراد، بشار اسد را مسئول حوادث سوریه می دانند، ایران او را بهتر از سایرین می داند و از او حمایت می کند؟

حق نشر عکس khameni.ir
Image caption رئیس جمهوری ایران با تکرار مواضع جمهوری اسلامی، حمایت نظامی از سوریه را تکذیب کرده است

آقای احمدی نژاد با تکرار موضع جمهوری اسلامی که از اصلاحات سیاسی در سوریه به شرط ادامه حکومت بشار اسد حمایت می کند، گفت که معتقد است در سوریه باید اصلاحات اساسی صورت گیرد و در عین حال، قوانین مورد احترام باشد اما اظهار داشت که در سوریه "ما شاهد دخالت خارجی هستیم."

رئیس جمهوری ایران با اشاره به مخالفت برخی دولت های غربی با ادامه زمامداری بشار اسد، گفت که دولت های غربی "به روشنی دیدگاه های خود را ابراز داشته اند" و افزود که بعضی دولت های منطقه هم از مخالفان حکومت سوریه حمایت تسلیحاتی به عمل می آورند و گفته اند که سقوط این حکومت "حق مردم سوریه است."

وی در پاسخ به این سئوال که آیا ایران اسلحه در اختیار حکومت سوریه قرار می دهد، گفت: "هرگز. ما روابطی عادی و در چارچوب قانون داریم و از نگاه ما، ملت ها مهمند حتی در اروپا که برخی دولت ها علیه ما هستند، ما هرگز علیه ملت های این کشورها اقدامی نکرده ایم."

در بخش دیگری از این مصاحبه، از آقای احمدی نژاد سئوال شد که آیا تحریم های اقتصادی باعث مشکلاتی برای ایران شده است که آقای احمدی نژاد گفت تمام کشورها مشکلات اقتصادی دارند.

محمود احمدی نژاد در این مصاحبه، مساله "نبرد قدرت" با آیت الله خامنه ای را مردود دانست و گفت که جایگاه رهبر و رئیس جمهوری در ایران تعریف شده و افزود که هر هفته دو ساعت با آیت الله خامنه ای دیدار دارد.

مطالب مرتبط