آیت‌الله خامنه‌ای: غربی‌ها در مورد برنامه اتمی ایران دروغ می‌گویند

حق نشر عکس ISNA
Image caption کشورهای غربی "دروغ می‌گویند و آنچه از آن می‌ترسند، ایران هسته‌ای نیست، بلکه ایران اسلامی است"

مراسم بزرگداشت بیست و سومین سالگرد درگذشت آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران، امروز یکشنبه ۱۴ خرداد (سوم ژوئن)، با سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در تهران برگزار شد.

آیت‌الله خامنه ای در این مراسم گفت که کشورهای غربی با "بزرگ کردن مساله هسته‌ای ایران" به دنبال کوچک نشان دادن مشکلات داخلی خود هستند.

او تاکید کرد که ایران در مسیر پیشرفت، متوقف نخواهد شد.

رهبر جمهوری اسلامی با بیان این که "(کشورهای غربی) می‌گویند ایران هسته‌ای خطرناک است"، تصریح کرد: "آنها دروغ می‌گویند و آنچه از آن می‌ترسند، ایران هسته‌ای نیست، بلکه ایران اسلامی است."

او گفت که کشورهای غربی هم‌اکنون با مشکلات اقتصادی و اجتماعی درگیر هستند و "در مواجهه با مردم خود درمانده‌اند"، به همین دلیل سعی دارند این بحران را به کشورها و مناطق دیگر منتقل کنند و "با حادثه‌آفرینی در کشورهای دیگر ضعف خود را بپوشانند."

او اضافه کرد که کشورهای غربی برای رسیدن به این هدف "کارهای دیوانه‌وار می‌کنند."

رهبر ایران ابراز نگرانی کشورهای غربی نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران را هم در همین راستا ارزیابی کرد و گفت: "به دروغ اسم سلاح هسته‌ای را می‌آورند و در تبلیغات، برجسته و درشت می‌کنند تا افکار عمومی را از حوادثی که در خود آمریکا و اروپا می‌گذرد، منحرف کنند."

'به قله نرسیده‌ایم'

او همچنین گفت: "ایران ثابت کرده است که یک ملت، بدون تکیه بر قدرت‌های مدعی دنیا می‌تواند به پیشرفت واقعی دست پیدا کند و آنها (کشورهای غربی) از این می‌ترسند و می‌خواهند به ملت‌ها و نخبگان سیاسی بباورانند که بدون کمک‌های آمریکا و خارج از حوزه نفوذ آمریکا نمی‌شود پیشرفت کرد."

رهبر جمهوری اسلامی در عین حال تاکید کرد: "ما هنوز با قله فاصله داریم و روزی که به قله برسیم، دشمنی‌ها و معارضه‌های خباثت‌آلود به پایان خواهد رسید."

او گفت: "تا آن روز فاصله داریم و باید حرکت را بی‌وقفه ادامه دهیم."

آیت الله خامنه‌ای با اشاره به تحریم‌های مصوب کشورهای غربی علیه ایران که با هدف متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور انجام شده‌اند، گفت: "تحریم تاثیری ندارد و نمی‌تواند ملت ایران را از حرکت به جلو بازدارد."

او اضافه کرد: "تنها تاثیر تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه این است که نفرت و دشمنی با غرب در دل ملت ایران عمیق‌تر می‌شود."

رهبر ایران در عین حال از مسئولان این کشور خواست تا دچار خودمحوری و تکبر نشوند، چون در این صورت "زمین خواهیم خورد".

او گفت که در راه پیشرفت، نباید توقف کرد و در عین حال "خودشگفتی، غفلت، اشرافی‌گری و لذتجویی هم ممنوع است."

'صاعقه بر سر اسرائیل'

آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تحولات مصر که در دوره حسنی مبارک از متحدان اسرائیل به شمار می‌رفت، گفت که این تحولات، اسرائیل را "دستپاچه کرده است و این که آنها دم از حمله نظامی می‌زنند، ناشی از ترس آنهاست."

او گفت: "آنها (مقامات اسرائیل) می‌دانند که آسیب‌پذیرتر از قبل هستند و هرگونه حرکت ناشایستی انجام دهند، مثل صاعقه‌ای بر سر خودشان فرود خواهد آمد."

رهبر جمهوری اسلامی اسرائیل را دشمن شماره یک ایران خواند و به نقل از یک سیاستمدار اسرائیلی و بدون ذکر نام او گفت که ایران رهبری نیروی قدرتمندی را در دست دارد که در خلاف جهت هدف‌های اسرائیل پیش می‌رود.

رهبر کنونی جمهوری اسلامی همچنین آیت‌الله خمینی را "پدر جنبش اسلامی امروز در دنیای اسلام" معرفی کرد.

او گفت که کشورهای غربی به دنبال به حاشیه کشاندن انقلاب‌های مردمی در منطقه هستند و "آمریکا از تجربه انگلیسی‌ها در ایجاد اختلاف بین شیعیان و سنی‌ها استفاده می‌کند."

او گفت: "این کار (اختلاف‌افکنی مذهبی) تخصص انگلیسی‌هاست."

رهبر جمهوری اسلامی گفت: "زمانی که دنیا در دست شرق و غرب بود ، ملت ایران توانست بر هر دو طرف پیروز شود و امروز هم توانسته است بر 'غرب گمراه' پیروز شود."

آیت‌الله خامنه‌ای اضافه کرد: ایران از نظر قدرت سیاسی و تاثیرگذاری در تحولات دنیا و حضور در فعل و انفعالات منطقه و دیگر مناطق جهان به مراتب قوی‌تر از سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی است.

او غلبه بر تمام چالش‌های سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی در طول ۳۳ سال گذشته را از جمله نمونه‌های پیشرفت ایران خواند و گفت که از بین بردن موجودیت نظام کنونی، هدف این چالش‌ها بوده است.

او همچنین برگزاری "انتخابات شورانگیز" در ایران را از "مظاهر مردم‌سالاری اسلامی" در این کشور خواند و گفت که پرشورترین انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره دهم (در سال ۱۳۸۸) برگزار شد.

مراسم بزرگداشت

حق نشر عکس ISNA
Image caption گزارش شده است که صدها هزار نفر در مراسم امروز حضور دارند

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) از حضور صدها هزار نفر از جمله شخصیت‌های لشکری و کشوری و مهمانان خارجی در مراسم بزرگداشت درگذشت آیت‌الله خمینی خبر داده است.

پیش از این، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران برآورد کرده بود که بیش از یک میلیون نفر در مراسم امروز حضور داشته باشند.

او تاکید کرده بود که امنیت این افراد "به صورت کامل با هماهنگی تمام دستگاه‌ها برقرار خواهد شد."

به گزارش خبرگزاری فارس، او گفت که بیش از ۳۷ هزار نفر از کارکنان نیروی انتظامی در مراسم امروز به کار گرفته شده‌اند و ۱۵ هزار نفر به طور مستقیم تامین‌کننده امنیت و انضباط در محل برگزاری مراسم هستند.

گزارش شده است که تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اطراف مرقد آیت‌الله خمینی در جنوب تهران و شهر ری در حالت آماده باش هستند و متروی تهران هم خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهد.

شاهین فتحی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر تهران هم به ایرنا گفته است که از شب شنبه، ۱۳ خرداد ماه، رزمایشی با حضور بیش از ۵۰۰ امدادگر هلال احمر، ۲۰۰ دستگاه آمبولانس، ۱۰۰ موتور امدادی و سه بالگرد در مسیرهای منتهی به مرقد آیت‌الله خمینی انجام شده است.

اعزام مصدومان احتمالی به مراکز درمانی و بیمارستانی هدف اصلی برگزاری این رزمایش اعلام شده بود.

مطالب مرتبط