بریتانیا: حملات سایبری گزینه‌ای متمدنانه است

حق نشر عکس Kasperski Labs
Image caption گفته شده ایران از جمله اهداف اصلی ویروس flame بوده است

نیک هاروی، معاون وزیر دفاع بریتانیا از حملات سایبری به عنوان "گزینه ای متمدنانه" نام برده که می‌توان علیه دشمن از آن استفاده کرد، زیرا این اقدام معمولا با خسارات زیاد همراه نیست.

آقای هاروی این سخنان را در جریان نشست سالانه مسئولان امنیتی کشورها در سنگاپور و در ارتباط با گزارش هایی مبنی بر حملات سایبری آمریکا به ایران برای تحت تاثیر قرار دادن برنامه هسته ای آن کشور بیان کرد.

او در این نشست دو روزه که امروز یکشنبه ۳ ژوئن به پایان رسید، گفت: "من درباره جزئیات حمله سایبری آمریکا به ایران چیزی نمی دانم و اظهار نظری هم در این باره نخواهم کرد."

معاون وزیر دفاع بریتانیا افزود: "اما آن چه که می خواهم بگویم این است که اگر دولتی به این نتیجه رسید که نیاز به اتخاذ اقدامی موثر علیه دشمن ضروری است، در این صورت حملات سایبری می تواند گزینه ای کاملا متمدنانه در این باره باشد. "

آقای هاروی تاکید کرد که اقدامات سایبری در تنش ها و درگیری ها در آینده می تواند نقشی کلیدی داشته باشد.

یک شرکت کامپیوتری روسی هفته گذشته از کشف ویروس جدید کامپیوتری با قدرت تخریبی بی سابقه خبر داد که یکی از اهداف اصلی آن ایران است و می تواند به عنوان سلاحی سایبری به کار گرفته شود.

گفته شده این ویروس که flame (شعله) نام دارد به کامپیوترهای چندین کشور حمله کرده اما هدف اصلی آن ایران بوده و از سال ۲۰۱۰ اطلاعاتی را جمع آوری کرده است.

کارشناسان می‌گویند که پیشرفتگی "flame" به حدی است که نمی‌تواند کار هکرهای مستقل باشد و احتمالا با حمایت دولتی آفریده شده است.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه اول ژوئن (۱۲ خرداد) در گزارشی نوشت که باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، از روزهای نخستین آغاز به کارش دستوری سری برای حمله‌های سایبری به مراکز غنی‌سازی اورانیوم ایران صادر کرد.

این گزارش بر مبنای مصاحبه با مقامات پیشین و کنونی آمریکایی، اسرائیلی و اروپایی درگیر در جنگ سایبری علیه ایران، به علاوه برخی صاحب‌نظران این حوزه تنظیم شده است. البته به دلایل امنیتی نام هیچ یک از آنها در این گزارش ذکر نشده است.

به گزارش نیویورک تایمز، این گونه حملات ابتدا در زمان ریاست‌جمهوری جورج بوش شکل گرفتند و سپس در دوره اوباما و مطابق توصیه بوش به او، تدام یافته و تشدید شدند.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۰، کارشناسان امنیت فرآیندهای صنعتی در جمهوری بلاروس از کشف یک ویروس کامپیوتری خبر دادند که بعدها معلوم شد برای حمله به مجتمع غنی‌سازی اورانیوم ایران در نطنز طراحی شده بود.

این ویروس، که با عنوان استاکس‌نت شناخته می شود، فعالیت سانتریفوژهای ایران در نطنز را مختل کرده بود.

دامنه اثر تخریبی این ویروس تا حدی بود که به گفته کارشناسان روسی می توانست باعث بروز فاجعه ای مانند فاجعه چرنوبیل شود.

مطالب مرتبط