اختلال در جریان سخنرانی حسن خمینی و محمود احمدی‌نژاد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در جریان سخنرانی حسن خمینی و محمود احمدی نژاد در مقبره آیت الله خمینی به مناسبت سالگرد درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، عده ای از حاضران با سر دادن شعار، ادامه صحبت های سخنرانان را برای مدتی با مشکل مواجه کردند.

این در حالی است که در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در سال گذشته، عده ای با سر دادن شعار باعث قطع موقت سخنرانی محمود احمدی نژاد شده بودند و در سال پیش از آن نیز، سخنرانی حسن خمینی به علت شعارهای بعضی از حاضران ناتمام مانده بود.

سایت خبرآنلاین امروز یکشنبه ۱۴ خرداد (۳ ژوئن) گزارش کرده است که در حین سخنرانی حسن خمینی نوه آیت الله خمینی، جمعی از حاضران "چندین بار" سخنان او را با سر دادن شعارهایی به طرفداری از رهبر کنونی جمهوری اسلامی ایران قطع کرده اند.

روایت خبرگزاری مهر حکایت از این دارد که با شروع سخنرانی نوه آیت الله خمینی، "تعداد کمی از مردم تلاش کرده اند با سر دادن شعارهایی مانع سخنرانی وی شوند و این شعارهای ممتد را تا اواخر سخنرانی وی ادامه داده اند". اگرچه به نوشته این سایت، "حسن خمینی تا پایان سخنرانی بدون هیچ وقفه ای به حرف های خود ادامه داده و سخنرانی خود را به آرامی به پایان رسانده است".

از سوی دیگر، خبرآنلاین در گزارش خود از مراسم سخنرانی شب گذشته محمود احمدی نژاد در مقبره آیت الله خمینی نوشته است که در بخش پایانی سخنان رئیس جمهور، حاضران به سر دادن شعار "این همه لشگر آمده، به عشق رهبر آمده" پرداخته و این شعار را تا انتهای صحبت های وی ادامه داده اند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption خبرگزاری مهر امروز تصویری را منتشر کرده که نشان می دهد مجری مراسم، با اشاره انگشت شعاردهندگان در حین سخنرانی حسن خمینی را به سکوت دعوت می کند

به نوشته این سایت، شعارها به میزانی تکرار شده که تلویزیون حکومتی ایران، که سخنرانی رئیس دولت را با تاخیری دو ساعته پخش می کرده، به ناچار "صدای محیط را قطع کرده است" تا صدای سخنران شنیده شود.

خبرآنلاین همچنین، بدون توضیح بیشتر نوشته است که محمود احمدی نژاد، در طول سخنرانی خود "همچون سال گذشته خطاب به کسی که مشخص نبود کیست" گفته است: "مخلص شما هم هستم، دو سه دقیقه دیگر می‌رسم و بعد نوبت شماست."

با این حال خبرگزاری دولتی ایرنا، امروز در گزارشی متفاوت نوشته است که در دقایق پایانی سخنرانی آقای احمدی نژاد، حاضران شعار "احمدی دلاور پیرو خط رهبر" سر داده اند و در همین موقع بوده که وی، عبارت فوق را بر زبان رانده است.

در سخنرانی سال پیش رئیس جمهور به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، عده ای با سر دادن شعار باعث قطع موقت سخنرانی شدند و در پی بالا گرفتن شعارها، آقای احمدی نژاد بدون آن که به شخص خاصی اشاره کند، گفت: "مخلص آقای رئیس هم هستیم. نوبت شما هم می شود." در آن زمان برخی رسانه ها، مخاطب سخنان رئیس جمهور را سعید حدادیان از مداحان حامی رهبر ایران معرفی کردند که جزو شعار دهندگان بوده است.

اخلال در مراسم سال های گذشته

در پی قطع سخنرانی رئیس دولت در مراسم سال گذشته، تلویزیون حکومتی ایران صحنه های شعار دادن حاضران را نشان داد که طی آن، وی از شعار دهندگان می خواست چند دقیقه صبر کنند تا سخنرانی تمام شود.

به نوشته رسانه های ایران، مضمون بسیاری از این شعارها، علیه اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر آقای احمدی نژاد بود.

این شعارها در شرایطی سر داده شد که روابط محمود احمدی نژاد با بسیاری از هواداران آیت الله خامنه ای، به دنبال اختلاف نظر میان رئیس جمهور و رهبر ایران بر سر مدیریت وزارت اطلاعات ایران تیره شده بود.

در آن زمان، منتقدان محافظه کار رئیس دولت، وی را متهم می کردند که تحت تاثیر رئیس دفتر خود، در مقابل حکم آقای خامنه ای مبنی بر ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات مقاومت کرده است.

اخلال سال گذشته در مراسم سخنرانی آقای احمدی نژاد، به نوبه خود یک سال پس از آن رخ می داد که هواداران وی، مراسم سخنرانی حسن خمینی در سالگرد درگذشت آیت الله خمینی را نیمه تمام گذاشته بودند.

در هنگام آن سخنرانی، گروهی از حاضران با صدای بلند به دادن شعارهایی علیه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دهم و حمایت از رهبر و رئیس جمهور پرداختند و تلویزیون دولتی هم تصاویری از بخشی از جمعیت حاضر را نشان داد که در حال حرکت بودند و به نظر می رسید محل اجتماع را ترک می کنند.

در حوادث بعد از انتخابات، حسن خمینی هدف انتقاد شماری از حامیان دولت قرار گرفت که او را به دلیل عدم طرفداری از محمود احمدی نژاد، به مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی متهم می‌کردند.

حسن خمینی همراه با تعداد دیگری از شخصیت های جمهوری اسلامی، از حضور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و مراسم تحلیف او به عنوان رئیس جمهوری خودداری کرد که این رفتار، واکنش شدید رسانه های نزدیک به آیت الله خامنه ای را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط