نشست آژانس: ايران در دستور كار

پرچم آژانس بین المللی انرژی اتمی حق نشر عکس AP
Image caption آژانس بین المللی نشست خود را دوشنبه آغاز می کند

نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد از امروز در وین آغاز می شود. این نشست كه با حضور اعضای شورای حكام صورت می گیرد به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت.

انتظار می رود كه بررسی پرونده برنامه هسته ای ایران نه در آغاز نشست بلكه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه صورت گیرد. این امر در نشست های آژانس معمول است.

این نشست آژانس را می توان از دو زاویه دید: نشستی در راستای تقویم كاری این نهاد و دوم اهمیت آن با در نظر گرفتن مذاكراتی كه بین ایران و كشورهای موسوم به ٥+١ جریان دارد.

از منظر نخست، آژانس و مدیر كل آن نهاد، یوكیو آمانو، طبق روال كاری معمول خود نتیجه بازرسی ها، نمونه برداری های محیطی، اطلاعات ارایه شده توسط كشورهای عضو، اطلاعات بدست آمده از منابع مستقل (نظیر تصاویر ماهواره ای)، نحوه همكاری یا عدم همكاری كشور مورد تحقیق و سایر موارد را بررسی و در قالب گزارشی نهایی منتشر می كنند.

آژانس طی یك دهه گذشته كه برنامه هسته ای ایران به طور جدی در دستور كارش قرار داشته یازده قطعنامه درباره برنامه هسته ای ایران صادر كرده است. البته تمامی نشست های شورای حكام كه ٣٥ عضو دارد به صدور قطعنامه منتهی نمی شوند.

گزنده ترین گزارش آژانس در ماه نوامبر ٢٠١١ منتشر شد كه در آن آمده بود شواهدی در دست است كه ایران فعالیت های مرتبط با ساخت سلاح های هسته ای انجام داده است. ایران این موضع را رد كرده و مدعی است كه برنامه هسته ای آن كشور ماهیتی صلح آمیز دارد و هدفش تولید انرژی هسته ای است.

از منظر دیگر، نتیجه این نشست بر مذاكراتی كه در چارچوبی جداگانه بین ایران و مجموعه موسوم به كشورهای ٥+١ (پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان) در جریان است را هم نمی توان نادیده گرفت.

نشست های شورای حكام اگرچه به گفته رییس آژانس با مذاكرات ایران با گروه ٥+١ ارتباطی ندارد، ولی ناگفته پیداست كه مواضع آژانس به عنوان نهاد اصلی كارشناسی سازمان ملل متحد مورد استناد شورای امنیت و اعضایش قرار می گیرند.

شاهد بوده ایم كه آژانس بر آهنگ مذاكره و حتی فشارهایش بر ایران برای یافتن پاسخ برای آنچه آنها را "مسایل باقی مانده" می خواند، افزوده است. این امر در مصاحبه های خبری یوكیا آمانو بارها مطرح شده است.

سفر دو تیم آژانس در ماههای نخست سال جاری میلادی به ایران، مذاكرات ماه مارس، مذاكرات دو روزه هرمان ناكارتس، معاون آژانس با علی اصغر سلطانیه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آژانس و بالاخره سفر دو هفته پیش شخص آقای آمانو به تهران از جمله موارد این شتاب در مذاكره با ایران هستند.

همه این تحركات و نتایج بدست آمده یا نیامده در نشست جاری در وین روی میز خواهد بود تا مشخص شود كه میزان پیشرفت در كار آژانس چقدر بوده است.

مطالب مرتبط