احمدی‌نژاد: بسیاری از کشورهای ۱+۵ با ایران دشمن هستند

حق نشر عکس Getty
Image caption ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک به تازگی در بغداد دیدار داشته اند و کمتر از دو هفته آینده هم در مسکو جلسه دارند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در جریان دیدار با گروهی از روزنامه نگاران مصری در تهران، فشار به ایران بر سر برنامه های اتمی این کشور را "بهانه جویی" خوانده و گفته است که "بسیاری از کشورهای ۱+۵ با ملت ایران دشمن هستند."

آقای احمدی نژاد گفته است که "بهانه جویی های هسته ای، گوشه ای از مانع تراشی هایی است که مستکبران علیه ملت ایران اعمال می کنند."

آقای احمدی نژاد از زمان قدرت گرفتن به عنوان رئیس جمهور ایران بارها کشورهای غربی را به دشمنی با ایران متهم کرده، اما این از معدود مواردی است که صراحتا اعضایی از گروه ۱+۵ را "دشمن ملت ایران" خوانده است.

کشورهای عضو گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه) به همراه آلمان است که بیش از ۶ سال است سرگرم گفت و گو با ایران بر سر برنامه های اتمی این کشور هستند. ایران ۳۰ سال است که با آمریکا رابطه سیاسی ندارد و روابطش با بریتانیا نیز در پائین ترین سطح ممکن است.

از زمان بالا گرفتن سوظن ها به برنامه اتمی ایران و مطرح شدن احتمال انحراف این برنامه ها به سوی اهداف نظامی، سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان با اعزام همزمان وزرای خارجه خود به تهران در صدد حل و فصل اختلافات برآمدند.

تشکیل گروه ۱+۵

با افزایش دامنه اختلافات دو طرف با پیشنهاد دولت محمود احمدی نژاد کشورهای روسیه و چین هم به مذاکرات اضافه شدند و نهایتا با رضایت ایران، دولت آمریکا هم نماینده خود را به گفت و گوهای اتمی اعزام کرد و گروه ۱+۵ شکل گرفت.

ایران و گروه ۱+۵ تاکنون چندین دور مذاکره ناکام با یکدیگر در ژنو و استانبول داشته اند، اما همزمان با تشدید تحریم های فزاینده علیه ایران، دو طرف پس از یک سال توقف، گفت و گو های خود را مجددا آغاز کردند.

مرحله اول دور جدید مذاکرات اتمی ایران و 1+5 در استانبول صورت گرفت، اما پس از آن به اصرار ایران دور دوم در بغداد پایتخت عراق انجام شد. سعید جلیلی، نماینده ایران در مذاکرات، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور است که با حکم آقای احمدی نژاد منصوب شده است.

دو طرف مذاکرات استانبول را "مثبت و سازنده " خواندند، اما پس از انجام دو روز گفت و گو در بغداد، ضمن اشاره به وجود اختلافات، بر لزوم ادامه مذاکرات تاکید کردند.

قرار است که دور سوم گفت و گوها در روزهای ۲۸ و ۲۹ خرداد (۱۷ و ۱۸ ژوئن) در مسکو پایتخت روسیه برگزار شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران اخیرا درباره فرجام موفقیت آمیز دور تازه گفت و گوهای اتمی ابراز تردید کرده و محمود احمدی نژاد هم گفته است که کشورش غنی سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد.

توقف غنی سازی اورانیوم که می تواند در مصارف نظامی کاربرد داشته باشد، مهمترین خواسته شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای پنج بعلاوه یک از ایران است.