مشاور نظامی رهبر ایران پیش‌بینی کرد که اسلامگرایان در انتخابات مصر پیروز شوند

حق نشر عکس MEHR
Image caption یحیی رحیم صفوی، پس از پایان دوره فرماندهی‌اش بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مشاور ارشد نظامی رهبر ایران شد

یحیی رحیم صفوی، مشاور ارشد نظامی آیت‌الله علی‌خامنه‌ای، رهبر ایران، پیش‌بینی کرد که مردم مصر در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در اواخر خردادماه برگزار می‌شود، به نامزد اسلامگرا رای دهند.

یحیی رحیم صفوی در جریان یک سخنرانی در شهر شیراز در جنوب ایران گفت که در این انتخابات "مردم مصر راهی را انتخاب می کنند که از دل اسلام و بینش مردم مسلمان مصر می گذرد."

اشاره آقای رحیم صفوی به محمد مرسی نامزد اسلامگرای ریاست جمهور مصر است که همراه احمد شفیق نخست وزیر این کشور در دوره ریاست جمهوری حسنی مبارک به مرحله دوم انتخابات راه یافته اند.

این دو نامزد، در اولین انتخابات ریاست جمهوری در مصر از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک، که روز ۲۵ مه (ششم خرداد) برگزار شد، به مرحله نهایی راه یافتند.

ایران از زمان سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، تحولات این کشور را ادامه انقلاب بهمن ۱۳۵۷ خوانده و آیت الله خامنه ای رهبر ایران در چند سخنرانی پی در پی، این موضع را تکرار کرده است.

اخوان المسلمین از بزرگترین گروه های اسلامگرا در مصر که در دوره ریاست جمهوری حسنی مبارک، با محدودیت های متعددی برای فعالیت سیاسی و اجتماعی رو به رو بود، نسبت میان تحولات مصر و انقلاب اسلامی را رد کرده است.

رهبر ایران همزمان با ناآرامی های سال گذشته در مصر، با حضور در نماز جمعه تهران، خطبه ای به زبان عربی خطاب به مردم مصر ایراد کرد و گفت که ایران از موج اسلامگرایی در مصر حمایت می کند.

مقام های جمهوری اسلامی در تلاشند تا تحولاتی را که منجر به سقوط حسنی مبارک در مصر شد، همانند دیگر تحولات در کشورهای عربی، اسلامگرایانه و متاثر از فضای سیاسی ایران معرفی کنند.

در این میان، اعتراضات مردمی در سوریه به حکومت بشار که متحد استراتژیک ایران در خاورمیانه محسوب می شود، مورد تایید حکومت ایران نیست و رهبر ایران آن را به دخالت خارجی نسبت می دهد.

دو کشور ایران و مصر بر اساس فرمان آیت الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی بیش از سه دهه است که با یکدیگر روابط سیاسی ندارند.

آیت الله خمینی، به دلیل برقراری روابط کامل میان اسرائیل و مصر، حکم به قطع رابطه سیاسی ایران و مصر داد.

علیرغم تلاش دولت های مختلف در ایران که پس از درگذشت آیت الله خمینی بر سر کار آمدند، دو کشور هنوز رابطه سیاسی با یکدیگر ندارد.

مطالب مرتبط