ایران: چرخه کامل سوخت هسته‌ای می‌خواهیم

حق نشر عکس AFP
Image caption سعید جلیلی (راست) و کاترین اشتون (چپ) روسای هیات‌های مذاکره‌کننده درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرده است که در مذاکرات هسته‌ای پیش رو، این کشور بر برخورداری از تمام حقوق خود، از جمله داشتن چرخه کامل سوخت هسته‌ای "اصرار خواهد کرد".

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرده است که ایران خود را به طور کامل بر انجام وظایف قانونی مندرج در معاهده عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) متعهد می‌داند و در مقابل، "قاطعانه بر برخورداری از حقوق قانونی خود اصرار دارد".

در متن جوابیه علیرضا میریوسفی، مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به گزارش‌هایی که درباره روند مذاکرات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دو نشریه واشنگتن‌پست و نیویورک‌تایمز منتشر شده‌اند، آمده است که ان‌پی‌تی بدون کوچک‌ترین ابهامی، "حق غیرقابل انکار و تبعیض‌ناپذیر تمام کشورهای عضو این معاهده را برای توسعه تحقیقات، تولید و بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای" به رسمیت شناخته است.

آقای میریوسفی اضافه کرده است: این موضوع تمام جنبه‌های بهره‌برداری صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای از جمله ایجاد و توسعه چرخه کامل سوخت هسته‌ای به صورت مستقل و ملی را شامل می‌شود.

او نوشته است: براساس اصل احترام به حاکمیت ملی کشورها، هر کشور عضو ان‌پی‌تی، حق انتخاب و طراحی مستقل سیاست‌های انرژی خود را در سطح ملی دارد که بر اساس آن، تصمیم‌گیری درباره بهره‌گیری از چرخه سوخت هسته‌ای از اختیارات دولت‌های حاکم به شمار می‌رود.

او تاکید کرده است: از آنجا که سیاست فشار بر ایران توسط برخی دولت‌های غربی در سال‌های گذشته "همواره با شکست مواجه شده و نتیجه‌ای به همراه نداشته است"، اتخاذ رویکردی سازنده و مثبت در قبال برنامه هسته‌ای ایران انتظاری به جا خواهد بود.

روند فعالیت‌های هسته ای ایران از جمله مواردی است که در نشست پنج‌روزه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی خواهد شد.

این نشست از امروز دوشنبه، چهارم ژوئن (۱۵ خرداد) در وین برگزار می‌شود.

آخرین دور گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ در روزهای سوم و چهارم خرداد (۲۳ و ۲۴ ماه مه) در بغداد برگزار شد، ولی به گفته سعید جلیلی، سرپرست هیات مذاکره‌کننده ایران "ناتمام ماند".

بر اساس گزارش‌ها، در پایان دو روز گفت‌وگو دو طرف پذیرفتند که "اختلافات جدی هنوز وجود دارد".

با این حال، آقای جلیلی گفت که این مذاکرات در "فضای خوبی برای طرح شفاف دیدگاه‌ها " برگزار شد.

دور آتی مذاکرات هسته‌ای ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ در روزهای ۲۹ و ۳۰ خرداد (۱۸ و ۱۹ ماه ژوئن) در مسکو برگزار خواهد شد.

کاترین اشتون، رئیس مذاکره‌کنندگان گروه ۱+۵ در بغداد گفت که امیدوار است ایران تا دور آتی مذاکرات در مسکو، نسبت به جلب اعتماد جامعه جهانی اقدام کند.

مطالب مرتبط