آمانو: جمعه آینده با ایران مذاکره می‌کنیم

حق نشر عکس AP
Image caption آقای آمانو از ایران خواهد خواست تا دسترسی سریع‌تر بازرسان آژانس به سایت پارچین را فراهم کند

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که نمایندگان این آژانس و ایران روز جمعه ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) درباره نحوه بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت‌وگو خواهند کرد.

آقای آمانو ظهر امروز دوشنبه ۱۵ خرداد (۴ ژوئن) در یک کنفرانس مطبوعاتی در وین گفت که معاونش هرمان ناکارتس از طرف آژانس و علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس از طرف ایران مسئولیت هیأت های دو طرف را به عهده خواهند داشت.

مدیرکل آژانس گفت که امیدوار است که در مورد بازرسی از تأسیسات نظامی پارچین با مقامات ایرانی به توافق برسد.

او گفت که در تهران با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به تصمیم رسیده اند که اجازه ندهند اختلافات موجود میان دو طرف مانع از حصول توافق نهایی در این مورد شود.

آقای آمانو در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران، گفت که آژانس گزارش ها و تصاویر ماهواره ای در اختیار دارد که نشان می دهد در تأسیسات پارچین فعالیت هایی از جمله شستشوی ساختمان ها، جابجایی اشیاء، خاکبرداری و تخریب ساختمان ها در جریان بوده است.

یوکیا آمانو از ایران خواسته است که توافقنامه‌ای را به منظور شفاف‌تر شدن مسائل مرتبط با برنامه هسته‌ایش امضا کند.

نشست پنج‌روزه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز دوشنبه چهارم ژوئن (۱۵ خرداد) در وین آغاز شده است.

محمد امینی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین می‌گوید که براساس شنیده‌ها، آقای آمانو در جلسه شورای حکام اظهار امیدواری کرده است که در نشست روز جمعه با نمایندگان ایران، دو طرف بر سر بازرسی از تاسیسات اتمی به توافق نهایی برسند.

بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت پارچین، یکی از موارد اختلاف ایران و آژانس در ماه‌های اخیر بوده است. آژانس ظن آن دارد که آزمایش‌هایی مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در این سایت انجام شده باشد، ولی ایران چنین موضوعی را رد می‌کند.

آقای آمانو در ابتدای نشست امروز در وین گفته است که از ایران خواهد خواست تا اسناد مربوط به توافقنامه با این آژانس را هرچه سریع‌تر امضا و اجرایی کند و "امکان دسترسی سریع‌تر به سایت پارچین را فراهم سازد".

براساس گزارش‌ها، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال توافق با ایران برای تضمین دسترسی سریع و بدون شرط به تاسیسات، افراد و مدارک مرتبط با برنامه هسته‌ای این کشور است.

یوکیا آمانو که روز ۲۱ ماه مه به تهران رفته بود، بعد از دیدار با سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد اتمی ایران در تهران، گفت که چنین توافقی می‌تواند "نسبتا زود" به دست آید.

سایت بحث‌برانگیز پارچین

حق نشر عکس Getty
Image caption منابع غربی تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرده‌اند که نشان دهنده تخریب چند ساختمان در منطقه نظامی پارچین است

بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت پارچین در جنوب شرق تهران، به یکی از موارد اختلاف ایران و مذاکره‌کنندگان این آژانس تبدیل شده است.

روز چهارشنبه سی‌ام ماه مه (۱۰ خرداد) گزارش شد که آژانس مجموعه‌ای از تصاویر ماهواره‌ای را از مجتمع صنایع نظامی پارچین در جنوب شرق تهران ارائه کرده است که نشان دهنده پاکسازی احتمالی مکانی است که ظن آن می‌رود محل برخی آزمایش‌های نظامی بوده است.

گفته شده است که این تصاویر ماهواره‌ای به شش ماه گذشته مربوط است و در یکی از آنها که در روز ۲۵ ماه مه (پنجم خرداد) ثبت شده است، مکانی که آژانس ظن آن می‌برد محل آزمایش مخفیانه نظامی بوده است، تسطیح شده است.

ایران متهم شده است که در حال پاکسازی مجتمع پارچین از آثار احتمالی آزمایش‌های مخفیانه نظامی است.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته، اتهام انجام آزمایش های نظامی مخفیانه که ممکن است در ساخت تسلیحات هسته‌ای کاربرد داشته باشد را در پارچین "جار و جنجال و ادعای بی‌اساس" خواند.

مطالب مرتبط