سلطانیه در آژانس: شرمندگی دیگری در راه است

سلطانیه حق نشر عکس Reuters
Image caption لحن آقای سلطانیه تندتر از شده است

علی اصغر سلطانیه سفیر ایران در آژانس امروز در برابر دوربین های خبری متفاوت از گذشته ظاهر شد. وی آژانس و کشورهای غربی را متهم کرد که می خواهند این نهاد را بر خلاف منشور و وظایفش به یک سازمان اطلاعاتی مبدل کنند.

این سخنان در حالی مطرح شد که نمایندگان آژانس قرار است جمعه این هفته با آقای سلطانیه در محل نمایندگی ایران در وین مذاکرات تازه ای داشته باشند.

آقای سلطانیه در مقابل دوربین های خبری با لحن و صورتی جدی که می شد آن را عصبانی هم توصیف کرد گفت که برخی می خواهند آژانس را به یک سرویس اطلاعاتی تبدیل کنند. وی این کار را غیر قابل تحمل خواند.

وی تاکید کرد که برنامه هسته ای ایران و غنی سازی اورانیوم "به هیچ وجه" در ایران متوقف نخواهد شد. در این ارتباط وی خواهان واقع بینی شد.

وی در عین حال گفت که "فعالیت های ایران تحت نظر آژانس بوده و خواهند بود".

آقای سلطانیه با اشاره به سخنانی که دقایقی پیش از آن در برابر شورای حکام ایراد کرده بود، افزود: "من بشدت از این روند انتقاد کردم که قبل از کسب نتایج نهایی آزمایش هایی که آژانس انجام می دهد می آیند و گزارش منتشر می کنند و این باعث سردرگمی می شود".

اشاره سفیر ایران در آژانس به نمونه برداری هایی است که بازرسان این نهاد در ایران انجام داده و بعد در آزمایشگاه روی آنها کار و سپس نتیجه نهایی به آژانس منعکس می شود.

مدیر کل آژانس در گزارش خود به شورای حکام این نهاد که در ٢٥ ماه مه به خبرگزاریها هم درز کرد در چندین مورد خاطر نشان کرده بود که گزارش آزمایش ها هنوز نهایی نشده اند.

گزارش مزبور در مجموع انتقادات بسیاری را متوجه ایران می کند، هر چند در آن بار دیگر تاکید شده که فعالیتی خارج از چارچوب های اعلام شده توسط ایران مشاهده نشده است ولی در نهایت خاطر نشان کرده که بخاطر عدم دسترسی به برخی سایت ها از جمله سایت نظامی پارچین نمی توان برنامه هسته ای ایران را شفاف و فاقد جوانب نظامی اعلام کرد.

آقای سلطانیه در خصوص سایت پارچین بار دیگر تاکید کرد که باید چارچوبی توافقی برای بازرسی از پارچین بدست آید.

به گفته سفیر ایران، بحث پارچین "ورای معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای است" و از همین رو باید با مذاکره در مورد آن به نتیجه رسید. وی با یادآوری اینکه آژانس فقط حق دارد در مورد بحث های هسته ای کار کند گفت: "آژانس حق ندارد در مسایل نظامی و موشکی و امثال آن مداخله کند. این موضوعات ربطی به کار این نهاد ندارد".

وی تاکید کرد که ایران در مسایل مربوط به امنیت ملی خود کوتاه نخواهد آمد کما اینکه هیچ کشوری چنین نمی کند. وی با خطاب قرار دادن خبرنگاران گفت "یک سند به من نشان دهید که مدیر کل قبلی یا فعلی آژانس گفته باشد که در ایران فعالیت غیرقانونی انجام شده است".

وی با اشاره به فضای شورای حکام به کشورهای غربی تاخت که علیرغم تحولات اخیر می خواهند "فضا را خراب کنند" و فقط نقطه نظرات تکراری قبلی شان را مطرح می کنند.

بهرحال با در نظر داشتن مذاکرات جمعه -پس فردا- از هم اکنون می توان گفت که انتظار نمی رود که مذاکرات به سرعت به نتیجه برسند.

آقای سلطانیه گفت که سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در جریان سفر یوکیا آمانو به ایران که دو هفته پیش صورت گرفت به مدیر کل گفته که علیرغم وجود برخی اختلافات، مانعی برای رسیدن به توافق با آژانس نمی بیند.

رابرت وود کفیل سفیر آمریکا در آژانس دیروز همین قول مساعدت آقای جلیلی را دستمایه قرار داده و در گفتگو با خبرنگاران پرسید: "دو هفته از حرفهای آقای جلیلی گذشته است، دلیل این معطلی در امضای توافق چیست؟"

آقای وود افزود که با در نظر گرفتن گذشته به چشم انداز گفتگوهای جمعه خوش بین نیست.

با این حال سفیر ایران گفت که اصولا همیشه آدم خوش بینی است.

وقتی خبرنگاری از آقای سلطانیه درباره عکس های ماهواره ای پرسید که آژانس و آمریکایی ها با استناد به آنها نسبت به وجود برخی فعالیت ها در ایران ابراز نگرانی می کنند، آقای سلطانیه جواب جالبی داد.

وی با ذکر مثالی چنین استناداتی را زیر سوال برد. وی گفت "در سال ۲۰۰۴ سازمان اطلاعاتی آمریکا و موساد اسراییل تصویری ماهواره ای در اختیار آژانس گذاشته و مدعی شده بودند که در نقطه ای در جنوب ایران فعالیت های مخفی هسته ای صورت کرفته است".

سفیر ایران در آژانس افزود که وی شماری از بازرسان آژانس را به آن نقطه برده و بازرسان یک کارخانه سنگ بری در آن نقطه دیدند و ساختمان ادعایی محل انجام فعالیت های هسته ای هم توالت مورد استفاده کارگران بوده است.

وی گفت که بازرسان آژانس از این بابت بسیار عصبانی بودند که چنین گمراه شده اند.

سفیر ایران در آژانس پس از ذکر این مثال گفت: "حالا شرمندگی دیگری در راه است".

این جدی ترین شکلی بود که آقای سلطانیه می توانست اعتبار عکس های ماهواره ای در مورد برنامه هسته ای ایران را زیر سئوال ببرد.

به کار گرفتن این لحن و چنین مثالی گویای آن بود که فضای دیپلماسی بر سر برنامه هسته ای ایران که ظاهرا و حداقل در برابر دوربین های خبری مثبت و در حال پیشرفت معرفی می شد، همچنان مسایل جدی حل ناشده ای دارد و لحن های جدی دیپلمات های معمولا خنده رو هم خود نشانی روشن از استمرار پیچیدگی ها دارد.

مطالب مرتبط