توکلی: مسئولی می‌گوید دامداران شیرهایشان را در چاه بریزند، وارد می‌کنیم

احمد توکلی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اظهارات احمد توکلی در جلسه امروز سوال نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی عنوان شده است

احمد توکلی نماینده مجلس نهم به انتقاد از یک مقام اجرایی پرداخت که به ادعای وی، در واکنش به مشکلات دامداران کشور گفته است: "بگذارید شیرهایشان را بریزند توی چاه، ما شیر خشک وارد می کنیم".

خبرآنلاین، چهارشنبه ۱۷ خرداد (۶ ژوئن) گزارش داد که آقای توکلی با اشاره به جلسه تعدادی از نمایندگان مجلس با دامداران، از مسئوولان دولتی گله کرده است که "پیش رئیس شان یک جور حرف می زنند و پیش کشاورزان یک جور دیگر".

خبرگزاری مهر، در نقل قول دیگری از احمد توکلی افزوده است که اگر مسئولی دولتی به عملکرد دستگاه اجرایی اعتراض کند "در صورتی که از جلسه اخراج نشود از هیات دولت اخراج می شود".

این اتهامات در جلسه سوال از صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی در مورد مشکلات کشاورزان و دامداران کشور مطرح شده است. این نخستین بار است که مجلس نهم، یکی از وزرای دولت را برای پاسخ به سوال های نمایندگان فرا می خواند.

بحث بر سر قیمت تضمینی

به نوشته خبرآنلاین، عباس رجایی، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس های هفتم و هشتم، با انتقاد از قیمت پایین خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سوی دولت گفته است: "چرا قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی آن قدر ناچیز است که کشاورز را از ادامه فعالیت منصرف و راه واردات را می گشاید؟ "

علیمحمد بزرگواری، نماینده کهکیلویه هم در جلسه امروز از"عوامل پشت پرده ای" انتقاد کرده که به گفته وی با گذشت ۱۱ ماه از سال نمی گذراند قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام شود.

در سخنانی جداگانه باقر حسینی، نماینده زابل اظهار داشته که "به علت وضعیت نامطلوب سکونت و کشاورزی در سیستان، مردم در حال ترک این منطقه هستند".

این در حالی است که خبرگزاری مهر، اظهارات حمید حاج اسماعیلی نماینده کارگران در هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما را منتشر کرده که در مورد "از بین رفتن بین ۴۰۰ تا ۶۵۰ هزار شغل در بخش کشاورزی در سه سال گذشته" سخن گفته است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به انتقادات نمایندگان، افزایش واردات محصولات کشاورزی را رد کرده و گفته است که این واردات در دو سال گذشته به میزان ۳۰ درصد کاهش یافته است.

صادق خلیلیان همچنین گفته است که از دست رفتنن "بخشی از منابع آبی کشور" در سال ۱۳۸۷ به دلیل بروز خشکسالی، باعث تداوم مشکلات این بخش تاکنون شده و افزوده که دولت در سال گذشته هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزان پرداخت کرده است.

سایت خبرآنلاین در عین حال بخش دیگری از اظهارات صادق خلیلیان را نقل کرده که با تاکید بر اینکه مشکلات کشاورزان با خرید تضمینی محصولات آنها حل نمی شود گفته است: "بازار، کشش این حجم تولید محصولات کشاورزی را ندارد".

نامه سه هفته پیش نمایندگان

سه هفته پیش از فرا خوانده شدن وزیر کشاورزی به مجلس نهم، ۲۰۰ نماینده مجلس هشتم با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور، نسبت به وضعیت "امنیت غذایی کشور" هشدار داده و عملکرد دولت را "ضد تولید ملی" در بخش کشاورزی دانسته بودند.

این نمایندگان با ذکر اینکه "ذخیره ژنتیک کشور در بخش تولید شیر مورد مخاطره شدید قرار گرفته" اعلام کردند: "هزاران گاو شیری کشور به کشتارگاه تحویل شده اند. جبران این واقعه تاسف آور میسر نیست مگر با سال ها وقت و سرمایه گذاری زیاد."

امضا کنندگان بیانیه، با تاکید بر ضررهای سنگین دامداران به علت افزایش شدید قیمت علوفه نوشتند: "با ادامه این روال دولت مجبور به واردات شیر خشک خارجی خواهد شد، و به علاوه تعداد زیادی از واحدهای تولید شیر تعطیل و جمعیتی از بیکاران به خیل بیکاران کشورافزوده خواهد شد."

بخش دیگری از بیانیه، با انتقاد از قیمت خرید محصولات کشاورزی توسط دولت، به خرید شیر به قیمت کیلویی ۶۳۰ تومان با وجود هزینه ۸۰۰ تومانی تولید این محصول، و خرید گندم به مبلغ هر کیلو ۳۹۵ تومان با وجود هزینه ۵۵۰ تومانی تولید آن اشاره شده بود.

نمایندگان در پایان، سیاست های دولت در خصوص تولیدات غذایی را "در راستای نابودی تولید کنندگان بخش کشاورزی و توجیه واردات بی رویه و ایجاد رانت های فراوان اقتصادی" توصیف کرده و "تصویب ۲۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی" را، به عنوان نمونه ای از این رویکرد مورد انتقاد قرار داده بودند.

مسئولان دولت محمود احمدی نژاد، نمایندگان مجلس را متهم می کنند که بدون توجه به مشکلات ساختاری بخش کشاورزی، برای کسب محبوبیت در حوزه های انتخاباتی خود، به وارد کردن اتهامات غیرکارشناسی به مسئولان اجرایی می پردازند.