رقابت برای عضویت در کمیسیون‎های مجلس ایران

مجلس حق نشر عکس mehr
Image caption علی لاریجانی روز گذشته به ریاست مجلس نهم انتخاب شد

در حالی که روز گذشته (سه شنبه شانزدهم خرداد) اعضای هیئت رئیسه دائم دوره تازه مجلس ایران انتخاب شدند، به نظر می‌رسد که رقابتی سخت بر سر انتخاب کمیسیون های مهم مجلس در بین نمایندگان جریان دارد.

به گزارش خبرگزار های داخلی ایران، از سویی رقابتی فشرده بین نمایندگان برای عضویت در کمیسیون‌هایی در جریان است که به زعم آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است و از سوی دیگر کمیسیون‌هایی وجود دارند که نمایندگان زیادی خواهان عضویت در آن ها نیستند.

کمیسیون های پر طرفدار و کم طرفدار

کمیسیون هایی که نمایندگان زیادی خواهان عضویت در آن ها هستند عبارتند از کمیسیون سیاست خارجی، برنامه و بودجه، انرژی و صنایع که به نظر می رسد عضویت در آن ها می تواند در بودجه گذاری و جذب بودجه به حوزه های انتخابیه تاثیر گذار باشد.

اما کمیسیون هایی هم مانند کمیسیون اصل نود، اصل ۴۴، اجتماعی و حقوقی قضائی هستند که افراد تقاضاکننده برای عضویت در آنها بسیار معدودند.

همچنین هیچ یک از نمایندگان مجلس برای عضویت در کمیسیون شوراها و امور داخلی خود را نامزد نکرده است.

از کمیسیون های دیگری که مشتاقان چندانی برای عضویت در آن وجود ندارد، می توان به کمیسیون فرهنگی اشاره کرد که به نظر می رسد پر تنش بودن این حوزه و تداخل نهادهای موازی در تصمیم گیری، در رویگردانی نمایندگان نقش داشته باشد.

محمد دهقان، از اعضای هیئت رئیسه مجلس در گفت و گو با خبرگزاری مهر از جلسه امروز چهارشنبه (۱۷ خرداد) محمدرضا باهنر، نائب رئیس اول مجلس با تعدادی از نمایندگان عضویت در کمیسیون های پر تراکم مجلس مانند برنامه و بودجه، صنایع و انرژی خبر داد.

آقای دهقان با اشاره به اینکه "بعید است این جلسه نتیجه ای در پی داشته باشد" گفت که شنبه هفته آینده جلسه ای با حضور یکی از نواب رئیس مجلس برگزار می شود تا تکلیف این کمیسیون ها مشخص شود.

اشتیاق و بی میلی برای ریاست کمیسیون ها

خبرگزاری فارس گزارش داده است که تعدادی از نمایندگان مجلس نهم شب گذشته میهمان نماینده ای بودند که ریاست یکی از کمیسیون های مجلس هشتم را داشته و به نظر می رسد امسال هم یکی از گزینه های اصلی برای ریاست بر این کمیسیون است.

به گزارش خبرگزاری فارس، شنیده شده که یکی از مقامات دولتی با نمایندگان تماس گرفته و با آنها درباره ریاست احتمالی این نماینده بر کمیسیون مورد نظر گفت و گو کرده است.

غلامعلی حدادعادل که روز گذشته برای دومین بار از علی لاریجانی رقیب محافظه کار خود برای ریاست بر مجلس شکست خورده است به نظر می رسد تمایلی هم برای ریاست بر کمیسیون فرهنگی ندارد.

به گفته علیرضا سلیمی، آقای حدادعادل برای عضویت در کمیسیون آموزش و تحقیقات ابراز تمایل کرده است که مرتضی آقا تهرانی و محمد مهدی زاهدی وزیر علوم دولت نهم هم برای ریاست آن ابراز تمایل کرده اند.

علی لاریجانی، محمدحسن ابوترابی فرد و علی زاکانی برای عضویت در کمیسیون اصل نود ابراز تمایل کرده اند.

محمدرضا باهنر برای عضویت در کمیسیون اجتماعی و احمد توکلی و الیاس نادران از نمایندگان محافظه کار منتقد دولت هم برای عضویت در کمیسیون اقتصادی ابراز تمایل کرده اند.

مجلس ایران باید ۲۹۰ نماینده داشته باشد، ولی به دلیل ابطال نتایج انتخابات دو حوزه انتخابیه دماوند، و تنکابن و رامسر از سوی شورای نگهبان، این دو حوزه تا زمان برگزاری انتخابات میاندوره‌ای، نماینده‌ای در مجلس نهم نخواهند داشت.

از ۲۸۸ نفر نماینده کنونی نهمین دوره مجلس ایران ۱۹۶ نفر منتخب جدید و ۹۲ نفر از نمایندگان مجلس هشتم هستند.

مطالب مرتبط