چین ایران را به 'انعطاف‌پذیری و واقع‌گرایی' در مذاکرات هسته‌ای فراخواند

حق نشر عکس AP
Image caption روسای جمهور ایران و چین در پکن دیدار کرده‌اند

رئیس‌جمهور چین در دیدار با محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در پکن، این کشور را به "واقع‌نگری و انعطاف‌پذیری" در مذاکرات هسته‌ای دعوت کرده است.

هو جین تائو، رئیس‌جمهور چین، روز جمعه، هشتم ژوئن (۱۹ خرداد) به محمود احمدی‌نژاد گفته است که پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای بغداد، زمینه‌ساز تداوم گفت‌وگوها بود، ولی همچنان شکافی عمیق بین ایران و کشورهای ۱+۵ وجود دارد.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه چین، آقای هو جین تائو اظهار امیدواری کرده است که "طرف ایرانی بتواند با ارزیابی موقعیت، رویکردی انعطاف‌پذیر و واقع‌گرایانه در پیش بگیرد، مذاکراتی صادقانه با شش کشور طرف مقابل (گروه ۱+۵) و نیز مذاکرات و همکاری بیشتری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد تا از کاهش تنش‌ها در جریان گفت‌وگوها اطمینان حاصل کند."

او اضافه کرد که چین "به ایفای نقش سازنده برای حل‌وفصل این موضوع به روش‌هایی صلح‌آمیز ادامه خواهد داد."

چین یکی از اعضای گروه ۱+۵ است و نمایندگان این کشور به همراه نمایندگان روسیه، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران را پیش می‌برند.

براساس اطلاعیه وزارت امور خارجه چین، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران هم در این دیدار درباره خط مشی‌های هسته‌ای ایران توضیحاتی داده و گفته که ایران امیدوار است در جریان مذاکرات (هسته‌ای) به تنش‌ها پایان داده شود.

کشورهای غربی ایران را متهم کرده‌اند که برنامه هسته‌ای خود را به منظور توسعه تسلیحات اتمی پیش می‌برد، ولی ایران همواره این ادعا را رد کرده است.

آخرین دور گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در روزهای سوم و چهارم خرداد (۲۳ و ۲۴ ماه مه) در بغداد برگزار شد و قرار است مذاکرات دو طرف در روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن (۲۹ و ۳۰ خرداد) در مسکو از سر گرفته شود.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، روز سه‌شنبه گذشته (۱۶ خرداد) در سفری چهار روزه برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای به پکن رفت.

براساس گزارش‌ها، او در پکن به جز رئیس‌جمهور چین، با روسای جمهور روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و قرقیزستان هم دیدار کرده است.

مطالب مرتبط